Jak vybrat rošt pro pohodlný spánek
Lucie Pavlínová 05. 11. 2023
Pokud jste se rozhodli, vybavit si vaši ložnicí novou postelí, věřte že nestačí zajímat se pouze o matraci, na které budete ležet. Vše začíná nejprve u roštu. Ani nejlepší matrace vám nezaručí tolik potřebný a kvalitní spánek, pokud nebudete ležet na tom správném roštu. Na rozdíl od matrace, která se mění většinou po deseti letech nám rošt může vydržet celý život. Rošt do postele je sice jednoduchá konstrukce z latí nebo lamel, různé šíře, tloušťky a délky, přesto je to věc velmi podstatná. Proto před nákupem věnujte dostatek času na seznámení se s širokou nabídkou.
Dva základní druhy roštů
Na trhu jsou v nabídce rošty pevné a polohovatelné. Klasické pevné lamelové rošty jsou nejrozšířenější, dají se přizpůsobit na většinu matrací včetně pružinových. Polohovací rošt můžeme ovládat ručně nebo elektricky. Polohovací rošty oceníme, pokud si v posteli rádi čteme.
Rozměry roštů a jejich nosnost
Rozměr roštu je dán velikostí vaší postele. Standartní velikost jednolůžkové postele je 90x200 cm, pokud máte manželskou postel je velikost dvojnásobná, nejčastěji 180x200 cm. Šíře roštů se vyrábí od 80 cm do 200 cm. Standartní délka roštu je 200 cm, ale v nabídce jsou i 190 cm. Při výběru roštu do postele musíte brát ohled i na dostatečnou nosnost roštu. Běžná dostupnost je od 90 kg do 160 kg. samotná nosnost je ovlivněna nejen naší tělesnou hmotností, ale také šířkou a tloušťkou lamel, jejich počtem a vzdáleností mezi nimi.
Jaké jsou typy roštů a materiál
1/ Lamelový rošt
Lamelový rošt je nejvíce rozšířeným, oblíbeným typem nejen díky dobrým vlastnostem, ale i příznivé ceně. Většinou se lamely vyrábí z březového nebo bukového dřeva, ale taktéž se využívají umělé materiály. Lamely jsou velmi pružné, dobře prodyšné. Platí čím více lamel tím lepší rovnoměrné rozložení hmotnosti. Standartně se nabízí s 28 lamelami. Lamely jsou usazeny v kaučukových pouzdrech a reagují tak na zatížení, které matrace nevyrovná. Lamelové rošty také umožňují nastavení tuhosti pružení závislé na hmotnosti uživatele.
2/ Laťový rošt
Laťový rošt se vyrábí většinou ze smrkového dřeva a lze ho koupit za velmi dostupnou cenu. Laťový rošt je pevný, nelze ho individuálně nastavovat a nepruží, přesto má dobrou prodyšnost. Díky své tuhosti je skvělou volbou pro zdravý spánek dětí, vzhledem k důležitosti správného tvarování jejich páteře. Mezery by u laťového roštu neměly přesahovat 5 cm, aby se nám matrace nedeformovala.
3/ Výklopný rošt
Vyklápěcí rošt je určen pro postele s úložným prostorem. Vyklápění standartně zajišťují písty, které nám usnadní zvednutí i s matrací. Vyklápění je buď z boku po celé šíři nebo zpředu, což je z kratší strany roštu.
4/ Polohovací rošt
Polohovací rošt je velmi praktický, ale nemá cenu si za něj připlácet, pokud ho nevyužijete. Polohování roštu využijeme při čtení či sledování televize z postele. Je vhodný i pro seniory či osoby s tělesným handicapem. Polohovat lze nejen horní část, ale také dolní, tedy nožní část. Perfektně tak můžete ulevit unaveným nohám. Naklápění lze provádět ručně nebo pomocí elektromotoru. Motorové polohovací rošty nabízejí dokonalé pohodlí.
Jak udržovat rošt
O rošty se nemusíme téměř starat, ale přesto je dobré rošt čas od času otřít vlhkým hadříkem a zbavit ho tak prachu a bakterií. U polohovacích roštů je dobré promazat pohyblivé části a zamezit tím vrzání. Rošty by měly mít stále volný přístup vzduchu pro odvětrání matrace proti rozmnožování plísně či roztočům.
Kvalitní spánek je pro náš organismus velice důležitý. Ovlivňuje ho mnoho faktorů, proto si vybírejme matraci i rošt s rozmyslem.