Co vše je nutné ověřit před koupí bytu
11. 09. 2019 | Sandra Fránerová
Koupě nemovitosti přináší spoustu starostí. Ještě pře uzavřením smlouvy je potřeba zjistit, zda daný byt stojí za to. Posviťte si na skryté vady a řešte je ještě před převodem peněz. Nestyďte se na prohlídku přizvat technika. Utratíte pár tisíc, ale můžete ušetřit statisíce.
Vlastní byt, samostatné bydlení. Stěhování od rodičů se děje v době, kdy člověk získá první práci nebo odejde studovat na vysokou a pokoj sdílí se spolubydlícími na koleji či privátu. Ale vlastnit nemovitost, mít klíče a něco, co vám říká pane, přichází trochu později. Jde o tak delikátní věc, že je třeba mít na paměti určité věci, aby člověk nešlápl vedle.
Někdo hledá ideální místo k bydlení dva měsíce, jiný dva roky. Vše je individuální a odvíjí se od požadavků, které na vlastní bydlení máte. Nemalou roli hrají i peníze. Tedy kolik jste ochotni vložit do této investice do života. Po době hledání si vyhlídnete byt a rychle voláte makléři, že jej berete. Pak se ale nastěhujete a zjistíte, že kape kohoutek, záchod splachuje jen na půl a máte pocit, že nějak táhne zima pod okny. Jenže, to už bývá pozdě. Co to takhle zkusit předejít a najít skryté vady ještě před podepsáním kupní smlouvy. Chcete přece kupovat nové vybavení a ne řešit popraskané zdivo.
Pozor na první nabídky
Je mnoho případů, kdy majitelé velmi litovali, že se pozorněji prvně nepodívali. Při první prohlídce bytu je člověk ohromen a nemá myšlenky na veškeré pohromy, co mohou nastat. Dnešní trh k tomu také nepřispívá. Poptávka velmi převyšuje nabídku. Platí tedy, kdo dříve přijde, ten bere. Člověk má pak tendenci koupit vše, u čeho se vyskytl jako první. U koupě auta se to dá ještě prominout, u nemovitosti jakou je byt, by měl být kupec více zdrženlivý.
Vyplatí se sebou vzít poradce, technika, který dané věci rozumí a zkontroluje byt již na místě. Dokáže odhalit skryté vady, poukázat na ně a může se vše začít řešit. Na pozdější reklamace nemusí být brán zřetel. Ze zákona máte sice 5 let, ale je velmi obtížné prokázat, že závada byla na místě, ještě před vaším nastěhováním.
Kontrola musí být důsledná
Je potřeba zkontrolovat celkový technický stav bytu a budovy, ve které se nachází. Přesvědčte se, že do bytu nezatéká, není tam vlhkost, plíseň a není potřeba volat deratizatéra. Zajímejte se o všechny rekonstrukce a renovace, co byly v nemovitosti provedeny. Jedná-li se o podkrovní byt, dožadujte se prohlídky i trámů a podbití. Hniloba nepotěší žádného majitele.
Dále si prověřte stav přípojek plynu, vody, elektřiny, v jakém stavu jsou odpady a veškeré jiné potrubí. Jestli patří k bytu i balkon nebo lodžie, navštivte ji také.
Vše si zapište a pak jednejte
Jestliže přijdete na některé skutečnosti, které neodpovídají popisovanému stavu, můžete požadovat snížení ceny (budete mít argumenty) anebo před koupí nárokujte jejich opravy. Nezapomeňte i na jiné důležité informace. Zajděte na katastr nemovitostí a zajímejte se o věcná břemena, zástavní práva apod. I to by mohlo přinést jisté komplikace. Nikdo nechce přenechat dětský pokoj původní majitelce na dožití.