Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Co vše je nutné ověřit před koupí bytu

Koupě nemovitosti přináší spoustu starostí. Ještě pře uzavřením smlouvy je potřeba zjistit, zda daný byt stojí za to. Posviťte si na skryté vady a řešte je ještě před převodem peněz. Nestyďte se na prohlídku přizvat technika. Utratíte pár tisíc, ale můžete ušetřit statisíce.

Vlastní byt, samostatné bydlení. Stěhování od rodičů se děje v době, kdy člověk získá první práci nebo odejde studovat na vysokou a pokoj sdílí se spolubydlícími na koleji či privátu. Ale vlastnit nemovitost, mít klíče a něco, co vám říká pane, přichází trochu později. Jde o tak delikátní věc, že je třeba mít na paměti určité věci, aby člověk nešlápl vedle.

Někdo hledá ideální místo k bydlení dva měsíce, jiný dva roky. Vše je individuální a odvíjí se od požadavků, které na vlastní bydlení máte. Nemalou roli hrají i peníze. Tedy kolik jste ochotni vložit do této investice do života. Po době hledání si vyhlídnete byt a rychle voláte makléři, že jej berete. Pak se ale nastěhujete a zjistíte, že kape kohoutek, záchod splachuje jen na půl a máte pocit, že nějak táhne zima pod okny. Jenže, to už bývá pozdě. Co to takhle zkusit předejít a najít skryté vady ještě před podepsáním kupní smlouvy. Chcete přece kupovat nové vybavení a ne řešit popraskané zdivo.

Pozor na první nabídky

Je mnoho případů, kdy majitelé velmi litovali, že se pozorněji prvně nepodívali. Při první prohlídce bytu je člověk ohromen a nemá myšlenky na veškeré pohromy, co mohou nastat. Dnešní trh k tomu také nepřispívá. Poptávka velmi převyšuje nabídku. Platí tedy, kdo dříve přijde, ten bere. Člověk má pak tendenci koupit vše, u čeho se vyskytl jako první. U koupě auta se to dá ještě prominout, u nemovitosti jakou je byt, by měl být kupec více zdrženlivý.

Vyplatí se sebou vzít poradce, technika, který dané věci rozumí a zkontroluje byt již na místě. Dokáže odhalit skryté vady, poukázat na ně a může se vše začít řešit. Na pozdější reklamace nemusí být brán zřetel. Ze zákona máte sice 5 let, ale je velmi obtížné prokázat, že závada byla na místě, ještě před vaším nastěhováním.

Kontrola musí být důsledná

Je potřeba zkontrolovat celkový technický stav bytu a budovy, ve které se nachází. Přesvědčte se, že do bytu nezatéká, není tam vlhkost, plíseň a není potřeba volat deratizatéra. Zajímejte se o všechny rekonstrukce a renovace, co byly v nemovitosti provedeny. Jedná-li se o podkrovní byt, dožadujte se prohlídky i trámů a podbití. Hniloba nepotěší žádného majitele.

Dále si prověřte stav přípojek plynu, vody, elektřiny, v jakém stavu jsou odpady a veškeré jiné potrubí. Jestli patří k bytu i balkon nebo lodžie, navštivte ji také.

Vše si zapište a pak jednejte

Jestliže přijdete na některé skutečnosti, které neodpovídají popisovanému stavu, můžete požadovat snížení ceny (budete mít argumenty) anebo před koupí nárokujte jejich opravy. Nezapomeňte i na jiné důležité informace. Zajděte na katastr nemovitostí a zajímejte se o věcná břemena, zástavní práva apod. I to by mohlo přinést jisté komplikace. Nikdo nechce přenechat dětský pokoj původní majitelce na dožití.

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.