Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Jak si zařídit ložnici ve stylu vintage

Vintage styl je způsob interiérového designu, který spojuje staré věci s novými. Chcete tento styl zavést do svého bytu a přemýšlíte, jak by měla vypadat správná vintage ložnice? Nechte se námi inspirovat, čím vintage ložnice vyniká, jaké je vybavení a jaké doplňky se do ní hodí nejvíce.

Jak vypadá vintage styl?

Abychom vintage stylu lépe porozuměli, pojďme se nejprve v představách projít domem naší babičky a vraťme se do 50.-70. let minulého století. V poválečném interiéru jsou zastoupeny teplé barvy, jako je hořčicově žlutá, oranžová a červená kontrastující se zelenými barvami. Květiny v různých velikostech, čalouněné lenošky, háčkované textilie, výšivky, volány, proutěná křesla - prostě vše, co jsme jako děti viděli v domě svých prarodičů je zpět, a to ve velkém stylu. 

Vlastnosti vintage ložnice

Současná vintage ložnice může vzniknout jak ve zrekonstruovaném bytě prarodičů, tak ve zcela novém interiéru se starým stylovým nábytkem. Pro naprosté pohodlí a wow efekt bude vintage ložnice vyžadovat kombinaci zachovalých skvostů z doby před lety s moderními prvky. Aby pokoj skutečně získal charakteristické rysy, vyplatí se použít teplé, útulné a mírně tlumené barvy stěn a textilií, geometrické tvary nebo nábytek s aerodynamickými tvary.

Tlumené barvy

Interiéry zařízené ve vintage stylu se vyznačují univerzálními barvami, které podtrhují nostalgickou atmosféru aranžmá. Bílá, béžová, šedá, černá, hnědá nebo lahvově zelená - to byly ty nejčastější barvy. V ložnici vytváří různé odstíny těchto tlumených barev útulnou atmosféru, která pozitivně ovlivní náš každodenní odpočinek. Neznamená to, že bychom se měli zcela vzdát prvků, které aranžmá oživí. Zde se budou hodit doplňky jako jsou dekorační polštáře nebo koberce s geometrickými tvary. 

Druhá polovina 20. století byla svědkem rozmachu designu dostupného pro běžného člověka, který se po extrémně těžkém válečném období mohl konečně podívat do zářné budoucnosti a obklopit se krásnými předměty. Vintage ložnice je tak funkční a stylová. V tomto interiéru platí, že méně je více, a tak se spíše setkáme s jednoduchými prvky než s bohatě zdobenými dekoracemi.

Srdcem ložnice je postel

Základem každé ložnice je samozřejmě postel. Jedním z nápadů pro vintage nábytek do ložnice je bílá postel se sofistikovanou povrchovou úpravou. Nejžádanější vlastností je vzdušnost. Rám postele je vyvýšený na tenkých nožičkách a opěrka hlavy je jednoduchá bez přebytečných prošívání a dekorací. Skvěle se bude také vyjímat postel s čalouněným čelem. Kombinace těchto vlastností bude tvořit dojem jemnosti a nostalgické útulnosti. 

Jaký zvolit nábytek?

Ti, kteří mají rádi vintage atmosféru, si zamilují nábytek v lehce elegantní formě. Stylové komody, šatní skříně a noční stolky do ložnice by, stejně jako postel, měly být štíhlé a vyvýšené na tenkých nohách. Perfektním doplňkem bude čalouněné křeslo s dřevěnými područkami. Nemáme-li krásný starý nábytek po babičce, nejlepším řešením bude zvolit jednotlivé kusy nábytku z minulých dob. 

Doplňky jsou základ

V ložnici zařízené ve vintage stylu nesmí chybět noční lampičky, jejichž podoba odkazuje na tehdy oblíbenou geometrii. Štíhlá svítidla s půlkruhovými stínidly umístěnými po obou stranách postele jsou nejen dekorativními, ale i funkčními doplňky, které večer poskytují útulné osvětlení. Vintage ložnici doplní i vázy či karafy ze silného skla. Nakonec však ale vše závisí na vašich představách.

Hlavně to nepřehnat

Bez ohledu na to, jaký styl si vyberete, nezapomeňte své uspořádání dobře promyslet. Například posuvné skříně symbolizující modernost ve vintage ložnicích nebudou dobře fungovat. Pro uložení oblečení je proto lepší zvolit samostatně stojící kus nábytku. Také, pokud jde o lampy, použijte umírněnost. Přestože je vintage osvětlení často spojováno s velkými kovanými svícnovými lustry, tyto modely se nehodí do každé ložnice.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.