Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Jak vybrat nejvhodnější matraci

Nejen pro náš zdravý spánek, ale i pro pohodlí při odpočinku je velmi důležitá matrace, na které si budeme připadat jako na obláčku. A protože si matraci nekupujeme jen na pár dní je důležité zvolit pro nás tu nejlepší a nejpohodlnější matraci.

Správný výběr matrace je důležitý nejen pro vydatný odpočinek, ale také pro zdraví naší páteře a kloubů. Je důležité věnovat pozornost základním kritériím pro výběr matrace a to rozměr a materiál matrace a věk a váha uživatele. Při pořizování matrace je také důležitá tuhost, kterou označujeme stupni od 1 do 5, přičemž stupeň 1 je nejměkčí. Při výběru matrace musíme myslet také na velikost, kterou vybíráme podle rámu postele. Pro jednotlivce je nejčastější v rozměrech 80x200 cm nebo 90x200 cm, pro páry 160x200 cm180x200 cm. V nabídce jsou samozřejmě různé vysoké matrace. Dalším kritériem je váha osoby či osob, které na ní budou spát. Jednoduše řečeno, správná matrace nám pomůže především ke kvalitnímu spánku. Dokáže nám ale také ulovit od bolesti zad a kloubů a má kladný vliv na náš celý pohybový aparát.

Druhy matrací

Dnešní trh nabízí v podstatě dva druhy matrací - pružinové a pěnové. Každý typ má své výhody a každému z nás bude vyhovovat něco jiného. Pružinové matrace dnes nejsou ty klasické staré tlačící matrace, které používaly naše babičky. V dnešní době prošly cestou k dokonalosti, jsou z kvalitních materiálů a vyznačují se výbornou prodyšností, která zabraňuje tvorbě plísní. Ocení je hlavně ti, kteří se více potí. Komfort takové matrace je vytvářen vrstvami pěny, která je uložena na pružinovém systému. Druhou variantou jsou pěnové matrace. Ty dnes patří k nejvyhledávanějším a nejoblíbenějším typům matrací. Poskytují dostatečný komfort, pohodlí a rozložení tlaku těla. Výborně se hodí pro polohovací postele a díky svému pěnovému jádru je matrace pružnější. Vyrábí se z různých typů pěny a podle toho se také dále dělí.

PUR pěna - je elastická, dobře se přizpůsobí a velkou výhodou je nízká cena;

HR pěna - matrace ze studené pěny je prodyšnější a lépe odvádí teplo;

Sendvičové matrace - vzniká spojením několika vrstev pěnových materiálů a vrstev přírodních materiálů;

Latexové matrace - nejčastěji se vyrábí buď z přírodního nebo umělého kaučuku. Díky tomu je její nejzákladnější vlastností vysoká pružnost, rychle reagující na pohyb, je vhodná pro alergiky a je vysoce odolná vůči plísním.

Stupně tuhosti

Matrace se vyrábějí v měkčí i pevnější variantě a uvádějí se jako stupeň tuhosti. Správná tuhost je důležitým aspektem při výběru nové matrace a je uváděna v pěti stupních:

  • H1 (extra měkké matrace, vhodné k příležitostnému spaní), 
  • H2 (měkké matrace, vhodné pro děti a osoby s nízkou váhou), 
  • H3 (střední tuhost matrace, vhodná pro většinu váhových kategorií), 
  • H4 (tvrdá matrace, vhodná pro osoby s vyšší váhou a pro osoby preferující spánek na tvrdším podkladu) a 
  • H5 (extra tvrdá matrace, vhodná pro osoby s vyšší váhou). 

Obecně lze říci, že nízký tuhost matrace je vhodná pro osoby s nižší váhou, naopak vyšší tuhost je vhodná především pro osoby s vyšší váhou. Samozřejmě je také dobré vybrat matraci podle vaší nejoblíbenější polohy. Pro spánek na boku je vhodná středně tvrdá až měkká matrace. Pro spánek na zádech je naopak vhodní spíše tvrdší matrace, která vaši páteř udrží ve správné poloze. Pokud rádi spíte na břiše, pak je vhodná matrace se středně tvrdou tuhostí.

Matrace pro nejmenší

Při výběru matrace pro děti musíme brát v úvahu nejen pohodlí, ale také trvanlivost. Dětská matrace musí být dobře prodyšná a pokud možno z přírodních materiálů. Dalším důležitým bodem pro výběr je tvrdost. Vybírejte tvrdší matraci, která je důležitá pro vývoj páteře. Většina matrací je vyrobena ze studené pěny, která se pod tlakem rovnoměrně podvolí a, zajistí tak komfort pro miminko během spánku. Nejvhodnější je latexová matrace, která je vyrobena z přírodního materiálu jako kokosové vlákno. Vzhledem k hygienickým důvodům se doporučuje matraci měnit zhruba po pěti letech. Důraz je kladen na snímatelný potah, který lze snadno sundat a vyprat.

Matrace pro seniory

Samozřejmě i matrace pro seniory mají svá specifika. Jedním z prvních faktorů je výška matrace. Nejvhodnější bude taková výška, kdy v sedu dosáhneme celými chodidly na zem, přičemž by nohy od kyčle dolů měli svírat pravý úhel. Matrace by měla být v rámu postele zapuštěna minimálně do své 1/3. Tuhost matrace je lepší zlatá střední cesta či měkčí a to z důvodu otlaků kloubů. Můžeme si také zvolit speciální zdravotní či ortopedickou matraci.

Údržba matrací

Jak to tak bývá, vše potřebuje péči a u matrací to platí dvojnásob. V dnešní době nám výrobci standartně nabízejí snímatelný potah, který lze bezpečně vyprat v pračce. Pro dlouhou životnost je také důležité matraci zhruba jednou za měsíc či dva důkladně vyluxovat. 

Doufáme, že jsme vám pomohli s výběrem nové matrace, ale pokud si nejste jistí, využijte náš produktový filtr k jednoduššímu výběru.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.