Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Jak vybrat perfektní postel

Výběr kvalitní postele je základem pro zdravý a pohodlný spánek. Proto byste jejímu výběru měli věnovat dostatek času a co nejlépe se seznámit se širokými možnostmi, které dnešní trh nabízí. Vzhledem k tomu, že postel kupujete na dlouhá léta, měla by dokonale splňovat naše, nejen designové představy, ale také požadavky praktičnosti a pohodlí. Neméně důležité je věnovat pozornost tomu, aby se postel sladila s nábytkem, který již v ložnici máte a také její velikosti, která by měla být přizpůsobena velikosti ložnice. V tomto článku vám pomůžeme s orientací ve světě postelí a dáme vám pár rad, jak vybrat postel vám šitou na míru. 

Jak vybrat perfektní postel pro vás

Rozměr postele přizpůsobte rozměrům vaší ložnice

V první řadě je nejdůležitější vybrat ten správný rozměr postele. Samozřejmě je vhodné přizpůsobit ho velikosti vaší ložnice. Pokud máte malou ložnici je důležité volit takový rozměr, aby byl dostatečný a pohodlně průchozí prostor kolem postele. Na druhou stranu pokud je vaše ložnice veliká, je vhodné i postel přizpůsobit jejím rozměrům. Postel by měl být dominantou každé ložnice. 

Standardní rozměr jednolůžkové postele je 90x200 cm a dvoulůžkové postele 160x200 cm, 180x200 cm nebo 200x200 cm. Třetím využívaným rozměrem je tzv. jedno a půl lůžko se standardními rozměry 120x200 cm nebo 140x200 cm. Lehací výška postele by měla být přibližně 40-50 cm, pro starší osoby alespoň 50 cm. Nejmenší doporučená výška je od podlahy 30 cm a to z hlediska víření prachu a chladu. 

Kromě rozměrů ložné plochy je dobré zaměřit se také na celkový rozměr postele. Ta bývá zpravidla větší a její velikost závisí na tom, jak je řešen rám postele. 

Materiál postele - výhody a nevýhody

1/ Postel z lamina

Tyto postele jsou standardně vyráběny z dřevotřísky a zalaminované folií, která je nejčastěji s dezénem dřeva a je téměř k nerozeznání od klasického masivního dřeva. Okraje postele bývají vybaveny ABS hranami, které poskytují ochranu před poškozením. Jedná se o ekonomické řešení s nízkou počáteční cenou. Postele z lamina jsou snadno udržovatelné. Nejsou však tak dokonale stabilní, rychleji se opotřebují a příliš dobře nesnáší vlhkost. I přesto patří postele z laminované desky k oblíbeným produktům a ložnici dodají atraktivní vzhled. Například moderní a stylová postel LIMA vás uchvátí svým jednoduchým elegantním designem a její cena vás ohromí.

 

2/ Dřevěná postel

Celomasivní dřevěné postele symbolizují pevnost a stabilitu. Postel z měkkého dřeva (borovice, smrk nebo modřín) disponují krásnou kresbou a jsou cenově dostupnější, jsou ale také o něco méně odolné. Naopak postel z tvrdého dřeva (dub, ořech nebo buk) jsou vhodné pro každodenní používání a materiál sám o sobě zajišťuje dlouhou životnost. Touto špičkovou kvalitou se mohou chlubit například postele z masivního bukového dřeva. Silný materiál v rámu i výplních zajišťuje maximální pevnost. Pokud preferujete přírodní materiály, pevnost a vysokou kvalitu, pak jsou pro vás dřevěné postele tím pravým. 

 

3/ Kovová postel

Pokud patříte mezi milovníky industriálního stylu, pak bude kovová postele přesně pro vás. Kovová postel nabízí dokonalý moderní design a zaručuje dlouhou životnost, vysokou nosnost a nepotřebuje téměř žádnou péči. Vyráběny jsou z dutých trubek a profilovaných plechů, díky čemuž jsou relativně lehké a tedy i snadno přesouvatelné. Dokonalý designový vzhled vytváří spojení železa a masivního dřeva. Přesně taková je postel Violetta, která je vyrobena z rámu s černě lakované oceli v kombinaci s nohami z masivního dřeva v antickém třešňovém dekoru. Tato postel je dokonalou kombinací klasické elegance a moderního stylu a vaší ložnici dodá ten správný nádech magické atmosféry.

 

4/ Čalouněná postel

Velice zajímavou variantou jsou čalouněné postele, které jsou nejčastěji vyráběny z lamina a bývají potaženy koženkou, kůží nebo textilem. Výhodou je obrovský výběr potahových látek v nejrůznějších barvách a dekorech. Dnešní moderní potahový materiál většinou nevyžaduje velkou péči, v porovnání s ostatními materiály je však jejich údržba o něco náročnější. Čalouněné postele jsou také vybaveny čelem, které se může stát velice zajímavým designovým doplňkem každé ložnice. Zároveň poměrně často disponují úložným prostorem pod postelí, kam pohodlně uložíte veškeré lůžkoviny. V naší nabídce naleznete velký výběr čalouněných postelí v nejrůznějších barevných tónech. 

 

Praktičnost úložných prostorů

Úložné prostory se bezesporu nejvíce hodí do malých bytů. Praktickým pomocník však budou v každé ložnici nehledě na její velikost. Úložné systémy nabízejí dvě řešení. Prvním řešením je vyklopení ložné plochy nahoru. Tento systém se hodí do menších místností, kde vám nezabere žádnou manipulační plochu kolem postele. V tomto případě můžete vyklápět celou plochu a nebo zvlášť levou a pravou stranu. Druhým řešením jsou praktické úložné šuplíky různých rozměrů umístěny převážně v boční části postele. U této varianty je důležité počítat s dostatečným prostorem pro vysunutí zásuvky. Šuplíkový systém nenabízí tolik úložného prostoru jako první varianta, ale zase manipulace je v tomto případě snazší. Existuje ještě jedno šikovné řešení, která nabízí namísto úložného prostoru praktické výsuvné lůžko pro příležitostné spaní. Taková přistýlka je jednoduše zasunuta pod plnohodnotnou postelí.

 

Nadstandardní vybavení

Na trhu je nepřeberné množství postelí z nejrůznějších materiálu, různých výšek i tvarů. Je velice důležité ujasnit si, jaká je vaše představa a co všechno od nové postele očekáváte. Mezi nadstandardní vybavení může patřit například polohovací rošt, čelo nebo noční stolek.

Pokud si chcete pořídit postel s čelem určitě se zaměřte na jeho výšku a celkové rozměry. Je důležité, aby celá postel i s designovým čelem pasovali do místnosti a celkově vše spolu krásně ladilo. Pokud se chcete například z postele dívat na televizi nebo si číst pohodlně knížku, je vhodné porozhlédnout se po posteli s polohovacím roštem. Ten vám nabízí možnost zvednou dolní nebo horní část. Dalším poměrně zajímavým doplňkem postelí jsou noční stolky, které jsou připevněny v zabudované stěně. V té je velice často také doplněno praktické, decentní osvětlení

Na co si dát při výběru postele pozor

Jak jsme již zmínili výše, v první řadě se věnujte rozměrům. Určitě je také vhodné dbát na to, aby postel byla vyrobena ze stabilního a pevného materiálu. Ložnice je jednou z nejdůležitějších místností v domě a slouží nám k odpočinku a relaxaci. Je tak nesmírně důležité, aby postel byla dokonale pohodlná. V neposlední řadě by měla ladit s naším již vybudovaným domovem. 

I postel má svůj styl

Stejně jako jakoukoliv místnost v našem domově můžeme i ložnici vytvořit ve stylu, který nám je blízký. 

1/ Moderní styl

Ložnice v moderní stylu neznamená mít extravagantní postel s nejnovějším letošním vybavením. Je doplněna o designový nábytek a nebojíme se zde experimentovat. Moderní postele jsou dokonalým spojením elegance a sofistikovanosti.

 

2/ Skandinávský styl

Skandinávský styl je typický pro severské země a u nás patří mezi velice oblíbené styly. Klade vysoký důraz na přírodní materiály, světlé tóny a nenápadné jednoduché linie. Ložnice ve skandinávském stylu působí relaxačním dojem. Je velice útulná, jednoduchá, čistá a světlá. Skvěle sem zapadne postel z masivu nebo čalouněná postel se světlým potahem.

3/ Rustikální styl

Rustikální styl je typický zejména svými jednoduchými prvky a připomene vám prázdninový pobyt u babičky. Nábytek je vyroben převážně z masivního dřeva, který je pečlivě vyřezán do posledního detailu. Může také nést stopy patiny. Postel s masivním rámem by měla na první pohled svádět k odpočinku. Rustikálnímu stylu dominuje všudypřítomné dřevo a dokonale se k němu hodí barevné tóny od světle žluté přes hřejivou oranžovou až po tmavě hnědou.

4/ Industriální styl

Ložnice v industriálním stylu působí nadčasově a přesto velice příjemně. Dokonale se sem hodí kovová postel v kombinaci s masivním dřevem. V industriální ložnici rozhodně nenajdete růžové doplňky a volánky. Pohodlná atmosféra je zde tvořena tlumenými barvami jako je černá, šedá, béžová nebo cihlová. Industriální styl je tvořený především z tmavých barev, ale když ho sladíte s pastelovými doplňky, získáte dokonalou stylovou ložnici.Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.