Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Jaká je správná délka jídelního stolu

Určení správné délky stolu pro jídelní stůl není tak jednoduché. Asi nejdůležitějším faktorem, který je důležitý si uvědomit je, pro kolik lidí má být stůl určen. Podle toho pak vyberete správnou délku a ideální tvar.

Umístění stolu

Než se zamyslíme nad nejvhodnější délkou jídelního stolu v závislosti na počtu osob, měli bychom změřit místnost, ve které bude stůl umístěn, abychom věděli, jak velký si můžeme dovolit. Stůl by totiž neměl být v poměru k velikosti místnosti ani příliš velký, ale ani příliš malý. Také je dobré ujistit se, aby za židlemi byl stále dostatečný prostor k procházení. V zásadě by mezi hranou stolu a stěnou měl být prostor o velikosti alespoň 80 cm. Pro malé místnosti je pak skvělou volbou jídelní lavice, kterou lze pohodlně umístit do rohu a ke zdi. 

Každá osoba u stolu by měla mít dostatečný prostor

Takových jednoduchým pravidlem je, že by prostor pro jednu osobu měl mít 60 cm. Do takového prostoru se pohodlně posadí každý. Pokud bychom měli u jídelního stolu méně místa, budou pak lidé nepohodlně sedět až příliš těsně vedle sebe. Větší prostor pak samozřejmě znamená větší, prostornější a pohodlnější sezení pro každou osobu. 

Pro úsporu místa je výbornou variantou rohová lavice kterou lze buď posunout zcela ke zdi nebo jen blízko ní. Lavice jsou vhodné především do menších místností, kde dokonale využijí nabízený prostor. Jídelní lavičky vytvářejí útulný prostor a jsou určeny k sezení pro 2-3 osoby. Často na nich však může sedět více osob. Velice hezký dojem vytváří jídelní kout, který bude kombinovat lavici s židlemi a vy se tak můžete rozhodnout, na čem budete sedět raději. 

Správná volba délky stolu závisí také na výběru typu židlí. Je velice důležité vybírat podle vašich možností úzké nebo naopak široké židle. Je dobré všimnout si, jak jsou postaveny nohy židle a zda mají například područku. Vybírat také můžete z nejrůznějších jídelních křesel, které nabízejí dokonalé pohodlí, ale zároveň je potřeba pro každou židli zvlášť dostatečný prostor. Čím více prostoru zaberou židle, tím méně lidí ke stolu se vejde. 

Jaká je správná délka jídelního stolu

Délka stolu a tvar vs. počet osob

V první řadě je důležité ujasnit si, jaký tvar stolu by se vám líbil nejvíce a jaký tvar stolu by se hodil do vámi vybrané místnosti. V zásadě rozlišujeme dva tvary stolů a to obdélníkové stoly a kulaté stoly

Optimální délka obdélníkového stolu pro 6 osob je 210 cm a šířka 90 cm. V takovém případě má každá osoba svůj 60 cm velký prostor pro pohodlné sezení. K takovému rozměru stolu se vejde maximálně až 10 osob, ale osobní prostor bude trochu menší. U kulatého stolu je důležité vzít v úvahu průměr stolu. Pro pohodlné sezení 6 osob je vhodný stůl o průměru 150 cm. 

Dalším podstatným rozměrem je výška jídelního stolu. Ideální výška je 76 cm. Můžete si také stůl nechat vyrobit na zakázku a v případě potřeby můžete lehce upravit výšku stolu dle potřeby. Pro menší osoby se doporučuje výška 74 cm, pro vyšší osoby pak 78 cm. Jednoduše řešeno 76 cm je zlatý střed.

Jaká je správná délka jídelního stolu

Zjednodušte si život díky rozkládacímu stolu

Pokud se vám příliš nechce řešit délka, pak je dobré poohlédnout se po rozkládacím jídelním stolu. V takovém případě není ani příliš důležité řešit počet osob u stolu a vždy můžete délku měnit podle vašich potřeb. Tento systém je skvělou volbou například v případě návštěv, jelikož bude u stolu dostatečný prostor pro vaše hosty. Rozkládací stoly lze velice snadno a rychle rozšiřovat. Myslete však na to, že stůl musí mít dostatečný prostor nejen pro svou standardní délka, ale také se musí do místnosti vejít i v případě jeho rozložení. 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.