Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Jaké dřevo pro výrobu nábytku

Ať už si chcete nechat vyrobit nábytek na míru nebo si právě vybíráte nový nábytek z katalogu určitě je dobré vědět, které druhy dřeva lze na výrobu nábytku použít a jak se od sebe liší. Tyto informace vám pak pomohou správně se rozhodnout pro tu nejlepší volbu pro vás.

K výrobě nábytku lze použít jak měkké dřevo, tak tvrdé dřevo. V obou případech je nábytek odolný, trvanlivý a krásný. Důležité však je s ním zacházet s náležitou péčí. 

Tvrdé dřevo

Tvrdé dřevo pochází z kvetoucích a listnatých stromů (třešeň, mahagon, javor, dub). Nábytek, který je vyrobený z tvrdého dřeva je odolný, trvanlivý a robustní a je ideální volbou pro výrobu například jídelních stolů nebo třeba postelí. Perfektní vlastností tvrdého dřeva je, že je vynikající pro vytváření bohatých řezbářských prací. Pokud si tedy vyberete tvrdé dřevo, můžete využít jedinečných dekorativních vyřezávaných prvků.

Jaký druh tvrdého dřeva je nejlepší pro výrobu nábytku

Druhy tvrdého dřeva se liší především v barvě, struktuře a povrchových úpravách. U každého druhu je tak dobré popřemýšlet, jak a k čemu  bude nový nábytek používán a především, aby perfektně ladit ve vaší domácnosti. Pokud budete například vybírat nábytek pro tmavou podlahu, nejspíš budete chtít zvolit něco světlejšího, aby nábytek krásně vynikl. Je tedy dobré zvolit dřevo ve světlejší barvě. Pokud by byl ale váš záměr takový, aby nábytek splýval s podlahou, pak je skvělá volba tmavé dřevo jako je například mahagon nebo ořech. Pro nábytek jsou tak vhodné druhy dřeva jako je dub, bříza, třešeň, javor, teak nebo třeba vlašský ořech. 

Měkké dřevo

Jednoduše řečeno, pokud tvrdé dřevo pochází z listnatých stromů, měkké dřevo pak z jehličnanů. Měkké dřevo má sice o něco měkčí hustotu než dřevo tvrdé, přesto je to stále skvělá volba pro výrobu nádherného nábytku. Je vhodné především pro takový druh nábytku, který nebude nést velkou váhu, tedy například noční stolky nebo menší nábytek. Nemusíte se však obávat, že by nábytek z měkkého dřeva byla investice na chvilku. I nábytek z měkkého dřeva vydří dlouhá léta, je samozřejmě důležité ho správně ošetřovat a pečovat o něj. 

Jaký druh měkkého dřeva je nejlepší pro výrobu nábytku

Stejně jako u tvrdého dřeva se i měkké dřevo liší především v barvě, struktuře a povrchových úpravách. Mnoho druhů měkkého dřeva má světlejší barvu. Existují ale také tmavě hnědé a červené druhy. Velice často se setkáváme s nábytkem ze smrkového dřeva, které patří mezi nejlevnější. V našich lesích patří smrk mezi nejběžnější stromy a je tedy i nejlépe dostupný. Pro nábytek jsou vhodné dřeviny jako je borovice, jedle, smrk nebo cedr. 

Které dřevo je tedy lepší?

Mezi nábytkem z tvrdého a měkkého dřeva neexistuje jednoznačná volba o tom, které dřevo je vhodnější. Často je důležité zohlednit několik faktorů jako je design, finance a především použití. Nejlepším typem pro vás nakonec bude ten druh, který odpovídá vašim preferencím, vyhovuje vašim potřebám a který bude skvěle fungovat v daném prostoru. 

Určitě je dobré uvědomit si, jak bude daný kus nábytku používán a kde. Tvrdé dřevo je vhodné pro velké, masivní kusy nábytku, které ponesou velkou váhu, zatímco měkké dřevo je ideální volbou pro menší kusy nábytku. Zvláštní ohledy pak vyžaduje venkovní nábytek, kdy je dobré vzít v úvahu trvanlivost dřeva a jeho odolnost vůči vlhkosti a počasí. 

V neposlední řadě je dobré vzít v úvahu finanční náročnost. Interiérový nábytek samozřejmě není vystaven náročným podmínkám a tak nemusíte sáhnout hned po nejlepším materiálu. Na druhou stranu ale platí, čím kvalitnější dřevo, tím déle vám vydrží. Vše tak ale záleží také na vašich finančních možnostech.

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.