Jarní alergie a spánek: Vytvořte ložnici vhodnou pro alergiky
Inspirace, rady, tipy11. května Lucie Pavlínová
Jaro je nádherné období rozkvětu, kdy načerpáváme novou energii. Ale pro alergiky je to především období kýchání, svědění a špatného spánku. Právě s jarními měsíci přichází obávaná sezóna alergií, která postihuje miliony lidí po celém světě. Alergie mohou významně ovlivnit kvalitu vašeho života, zejména pokud narušují váš spánek. A právě vaše ložnice, kde trávíte značnou část času, by měla být prostorem bez alergenů. Pojďme se společně podívat na několik užitečných tipů, jak si doma udržet ložnici bez alergií. I malé změny ve vašem spánkovém prostředí mohou mít velký vliv na to, jak se cítíte.
Vyberte hypoalergenní ložní prádlo
Pokud se v noci trápíte s kýcháním, můžete si myslet, že jste alergičtí na prostěradla, ale ve skutečnosti se mezi vašimi prostěradly mohou skrývat roztoči. Roztoči patří mezi jedny z nejčastějších alergenů v interiéru. Nejlépe se jich zbavíte, když budete ložní prádlo prát alespoň jednou týdně v horké vodě, ideálně při teplotě 60 °C nebo vyšší a ideálně pak ještě prádlo vysušte v sušičce. Dále je vhodné vyměnit péřové výplně za syntetické, které nejsou tak atraktivní pro roztoče. Pokud jste obzvláště citliví na alergeny, bylo by dobré zvážit hypoalergenní materiály. Ty jsou přirozeně antimikrobiální, což znamená, že odpuzují roztoče, plísně a prach.
Nezapomínejte na matraci
Matrace patří mezi jeden z největších lapačů prachu a roztočů v celé domácnosti. Proto nezapomínejme i na její pravidelnou péči. Velice vhodné je používat antialergenní ochranný potah, který zabraňuje pronikání roztočů do matrace a lze jej snadno vyprat. Právě takový matracový chránič skvěle funguje jako bariéra, která pomáhá zabránit usazování potu, prachu a mikroskopických alergenů v posteli. Také nezapomínejte matraci alespoň jednou měsíčně pořádně vysát.
Kontrolujte úroveň vlhkosti
Pokud si začnete všímat kondenzace na oknech nebo vlhkosti na stěnách, možná budete potřebovat zvlhčovač vzduchu. Ten ve vaší ložnici sníží hladinu vlhkosti. Tím vytvoří dokonale nepřátelské prostředí pro roztoče a plísně. Je vhodné udržovat optimální hladinu vzduchu mezi 30 a 50%. Příliš suchý vzduch může dráždit nosní dutiny, zatímco příliš vysoká vlhkost může podporovat růst plísní.
Zlepšete kvalitu vnitřního ovzduší
Kvalita vzduchu, který v noci dýcháte, může ovlivnit závažnost alergických příznaků. Během sezóny s vysokou koncentrací pylu je nejlepší mít okna v ložnici zavřená. K ochlazení místnosti používejte namísto otevřených oken klimatizaci. Skvělou volbou jsou také čističky vzduchu. Ty pomohou odfiltrovat pyl, zvířecí chlupy a prach.
Minimalizujte prach
Prach se hromadí téměř na každém povrchu v domácnosti a v přeplněných prostorách se mohou hromadit alergeny. Proto pravidelně utírejte povrchy v ložnici jako je noční stolek, komody nebo police vlhkým hadříkem. Tím zabráníte víření alergenů do vzduchu. nezapomínejte na pravidelné vysávání a pokud je to možné, zvažte výměnu koberce v ložnici za podlahu. Ta se mnohem snadněji čistí a je méně pravděpodobné, že zachytí alergeny.
Mazlíčky držte mimo ložnici
Pozvat kočku nebo psa do postele na ranní nebo večerní pomazlení se může v danou chvíli zdát jako zábavný nápad, ale z dlouhodobého hlediska si tím ztěžujete život. Chlupy mohou obsahovat alergeny a z vaší ložnice se stává ráj pro množení roztočů. Pokud však vstup do ložnice nechcete mazlíčkům zakázat, dbejte na jejich pravidelnou koupel, pro kterou můžete využít hypoalergenní šampony.
Rada na závěr - nestelte postel
Možná se vám to zdá nevhodné a proti vašim denním praktikám, ale neustlaná postel může skutečně napomoci zmírnit účinky astmatu a dalších alergií. Důvod je prostý. Roztočům se nejlépe daří v teplých a vlhkých podmínkách, stejně takovým, které jsou pod peřinou.
Sezóna alergií pro vás nemusí nutně znamenat bezesné noci plné kýchání. Stačí učinit pár užitečných a jednoduchých kroků, které napomohou vylepšení vaší ložnice a promění ji ve skutečné útočiště pro odpočinek a regeneraci.