Magazín

Výběr správné matrace je základ pro kvalitní spánek

Při koupi nové věci mají lidé tendenci se hodně zaměřit na to, jak to vypadá, než jak to funguje a k čemu to slouží. Lákavý design však není zárukou kvality. A na tu je třeba dbát především. Zvláště u nábytku, kde jde o zdraví. Takový nákup postele může být zábava i dřina v jednom. A jak již víme, nekvalitní matrace může být jednou z příčin nekvalitního spánku.

V televizi často vidíte reklamu na výhodné koupě všelijakých věcí. Avšak zrovna u postele se tomu snažte vyvarovat. Víte, že v posteli strávíte až třetinu života? To je slušně dlouhá doba na to, aby vás zajímalo, jak na vás poloha vleže působí.

Postel se skládá s rámu, roštu a matrace. Rám volte srdcem, ale zbylé dvě položky rozumem. Dnes je hodně oblíbený lamelový rošt, který rovnoměrně rozloží hmotnost spícího člověka a poskytne tak dostatečnou oporu kosterního systému. Nezatracujte však ani laťkový rošt. Ten se dá použít u dosti vysoké matrace nebo u osob, které milují spaní na velmi tvrdé matraci.

Na co je třeba myslet

Při výběru vhodné matrace, kterou lze zakoupit na Maxi-postele, je třeba vzít v potaz více faktorů:

Jak často – Zvažte, zda na daném místě budete spát každý den anebo jde o příležitostné přespání na chatě? Je jasné, že v prvním případě byste si měli raději šáhnout hlouběji do kapsy a zakoupit matraci s certifikací. To je totiž takovým základním ukazatelem, že budete vlastnit prověřený výrobek. Zaměřte se na ocenění od Medical Device Class 1. Tady nesáhnete vedle. Pokud jde o úpravu spaní někde na chalupě či pro příležitostné hosty, nemusíte až tolik lpět na té nejvyšší kvalitě. Určitě se však odkloňte od nákupu zboží z asijského trhu. Tady nemáte žádnou jistotu, jaké byly použity materiály a můžete těžce hazardovat se svým zdravím.

Pro koho – Různý věk spících osob rozhoduje o tom, jakou tuhost, velikost a prodyšnost matrace musíte pořídit. Pro děti se pořizují nejčastěji přírodní výrobky nebo s jejich prvky. Kokosová vlákna, pohanka či koňské žíně jsou typické pro dětské spaní. Zajišťují správnou tuhost a podporu dětského tělíčka. Senioři zase naopak volí měkčí a vyšší matrace kvůli komfortu při vstávání. Navíc měkčí povrch je příjemný pro klouby a bolavá záda. Je prokázáno, že spaní na kvalitní posteli s vhodnou matrací, dokáže po jediné noci odstranit některé menší zdravotní potíže s pohybovým aparátem. A nezapomeňte na to, že správné velikost je min. 90 cm do šířky, kvůli pohodlnému otáčení a 20 - 30 cm do délky oproti výšce postavy.

Jak tvrdě – Matrace jsou většinou vyrobeny z více vrstev a ty jim zajišťují různé tvrdosti. Je stupnice 1 – 7 (nejměkčí - nejtvrdší). Ty nejměkčí zabraňují vytvoření otoků a proleženin. Jsou tak často používány v nemocnicích, hospicích, domově důchodců. Nejoblíbenější jsou středně tvrdé. Poskytují dostatečnou oporu a páteř drží v rovině. Mohou být vyrobeny z různých materiálů. Pružinové, pěnové, latexové atd. Tvrdší matrace obsahují přírodní vlákna. Ty dobře větrají a dýchají, a proto je často nakupují alergici a astmatici. A jak již bylo řečeno, jsou využívány k vystlání dětských postýlek. Nejtvrdší kategorie pak patří osobám s vyšší váhou.

Co je fajn – Kupujte pouze takové výrobky, které lze vyprat v domácím prostředí. Takže snímatelný potah je základ. Vejde se do pračky běžné velikosti. Min. jednou ročně byste měli tuto péči potahu dopřát. Existují i takové, kde je přidán nějaký prvek pro zlepšení vlastností. Stříbro pro lepší odvod potu, zdravotní složení pro nepromokavost nebo klidně i byliny a éterické oleje pro lepší spánek.

Kvalitní spánek je důležitý pro vaše fungování přes celý den. Nevyspání jedinci jsou agresivní, podráždění a celkově unavení. Nepodceňujte tedy výběr a vše si nejlépe vlastnoručně osahejte a vyzkoušejte. Není nad to, ulehnout přímo v obchodě a vyzkoušet vše na vlastní kůži.

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.