Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Novinky & zajímavosti

Jak se starat o masivní nábytek?

Jednu věc máme všichni společnou. Když jde o něco, co jsme si pořídili z vlastních peněz, většinou dbáme na to, aby to dlouho vydrželo. Je jedno, zda jde o nové auto, kde pravidelně vyměňujeme olej a leštíme kapotu nebo o novou troubu, kterou čistíme ihned po každém použití. Svetr bychom si nedovolili pověsit, vyprat na vysokou teplotu či ho rovnou hodit do sušičky. Avšak po určité době nám přestane vadit bláto na náraznících, připálené zbytky jídla anebo ztráta tvaru a barvy vláken.

Někdy však není zbytí, a pokud chceme mít danou věc takřka napořád nebo aspoň dlouhá léta, je potřeba zapojit i trochu té pravidelné péče. Zvláště jde-li o masivní nábytek.

Klasický nábytek jedině ze dřeva

Dřevo bylo vždy hojně využíváno na výrobu nábytku a doplňků do domácnosti. Přinášel kus přírody i do interiéru a provoněl a zateplil celý pokoj. Dřevo je velmi oblíbený materiál. Proto není divu, že téměř každý z nás, vlastní aspoň po jednom kusu vyrobeného ze dřeva. Další nespornou výhodou jmenované suroviny je to, že neobsahuje žádné přidané chemické látky, jako je tomu třeba u dřevotřísky. Masiv zkrátka a dobře vydrží věky, pokud se o něj budete dobře starat.

Většina nábytku je opatřena nějakou ochrannou vrstvou. Mořidlo, lazura, vosk nebo olej. Vše je potřeba čas od času obnovit. A díky velmi dobrému barvení dřevin, si můžete měnit i vzhled nábytku.

Vlastnosti dřeva neberte na lehkou váhu

Při zařizování jednotlivých pokojů je nutné myslet také na to, zda se konkrétně do nich masivní nábytek hodí. Škodí mu jak příliš vlhké, tak příliš suché prostředí. Tedy do koupelny a do místnosti s takovým tepelným čerpadlem a sušičkou opravdu ne. Dřevo dobře snáší vzduch s vlhkostí okolo 40 – 60% a teplotu kolem 20°C. Při nedodržení podmínek nelze zaručit stálobarevnost a tvar nábytku.

Pozor je také třeba dávat na různé mechanické poškození. Kolečka od skleniček, obité rohy a škrábance nejsou hezkou vzpomínkou na kvalitní pohoštění při nedělním obědě a první jízdou na odrážedle vlastního syna. I zde není potřeba zoufat. Tyto prohřešky vůči stolu, skříni a třeba i příborníku lze odčinit.

Existují speciální tmely a přípravky, které zacelí ránu. Poté stačí přeleštit. Než však poběžíte do obchodu, rozpulte vlašský ořech a škrábanec jim párkrát přejeďte. Nemusíte se toho obávat. Při nezdařeném pokusu, můžete celý kus oškrábat a natřít znovu.

Kvalitní péče je základ

K běžné péči stačí měkký hadřík. Suchý nebo velmi mírně navlhčený. Použít můžete i přípravky k ochraně dřevěného nábytku, které seženete v každé drogerii. Pozor však na nechtěné reakce. Vždy vše zkuste na malém kousku. Předejdete tak poničení celého jednoho kusu. Pozor především u voskované ochranné vrstvy. Na tu je nejlepší nanášet opět vosk. To samé platí o oleji.
Jak tedy zajistit, aby zrovna ten váš nábytek, který dotváří váš domov, zůstal co nejdéle jako nový? Nesahejte na něj špinavýma rukama, nepokládejte holou sklenici přímo na povrch a pravidelně jej ošetřujte. Jedině tak nebudete litovat vynaložených peněz při koupi.

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.