Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Bydlení na míru pro seniora

Stárnutí je pro některé nepříjemným prožitkem. Jsou věci, které však neovlivníme. Lze si je však zpříjemnit jak jen to jde. Na život je dobré se připravit. A to i na ten ve stáří a důchodě. Třeba i vy máte ve svém okolí někoho, kdo každý den potřebuje podat pomocnou ruku při zvedání se z gauče anebo nedosáhne na polici v kuchyni. Chcete to mít jednou stejně? Byt pro seniory je nutné upravit.

Každý jednou zestárne. Čas je veličina, kterou nelze zastavit. Zdraví už tolik neposlouží, sil bude ubývat. Aby se vám i ve vyšším věku dobře a kvalitně žilo, je dobré se na to připravit. Ve svém bytě proveďte určité změny. A lépe ve chvíli, kdy máte ještě před důchodem. Na prahu sedmdesátky se rekonstruuje velmi těžce i hůře nese nábytek po schodech do patra.

Je třeba tomu věnovat pozornost, čas i finance. Ale vyplatí se to.

Snadný pohyb vzhůru

Starý člověk si často stěžuje na bolest kloubů a zad. Proto je dobré v obývacím pokoji vyměnit sedací vaky za pohodlná křesla a rozvrzanou pohovku za sedací soupravuvyšší opěrkou zad. Také myslete na to, že pokud bude sedačka celkově vyšší, bude se vám z ní lépe vstávat. Zároveň by měla být tužší, abyste se do ní nezabořili. Co se týká koupi křesel a všeobecně nábytku k usednutí, vždy si jej vyzkoušejte. V obchodě se pohodlně uvelebte a pár minut zůstaňte sedět. Jen tak nejlépe zjistíte, zda je daný výrobek ten pravý pro vaši postavu. Křeslo by mělo být spíše bytelné s pevnými područkami. Některá se dají i polohovat. Dá se dokoupit i taburet pod nohy. Ten si ležet přisouvat tam, kde budete zrovna potřebovat.

To stejné v podstatě platí i u postele. Vyšší pro lepší vstávání, polohovatelnou (pro větší komfort může být zajištěno elektricky) s kvalitní matrací. Některé dnešní matrace mají zpevněný bok, to je pro lepší opěru rukou a rozložení zátěže při zvedání. Odborníci doporučují, že nejvhodnějším typem matrace je zónová. Respektuje fyziologii těla a rozumí tomu, že váha končetin a trupu je jiná. Čím víc zón pak výrobek má, tím je lepší. Co se týče tvrdosti, tam je to na vaši preferenci.

Život přináší změny, vyměňte nejen nábytek

Co se týče nábytku, zde jsou lidé naučení, že je třeba jej po letech obměnit a přizpůsobit současným požadavkům. Ne všichni si však uvědomují, že k přizpůsobení by mělo dojít i ve zbylé části bytu. Kuchyně a sociální zařízení jsou často opomíjena. Přitom i tam trávíme hodně času. Zvláště v důchodu babičky často pečou a vaří pro svá vnoučata. Tam by mělo být vše nadosah rukou. Starý člověk bude těžko pro každý hrníček lézt po židli. Spotřebiče dejte do úrovně pasu. Pečící i mikrovlnná trouba manipuluje s horkými jídly a hrozí riziko opaření. Varnou desku si nechte umístit níže, než je zbytek pracovní linky. Vaření bude snadnější, protože do hrnců lépe uvidíte. Při vyšším věku se tělo smršťuje a spousta lidí je shrbená. Výše pohledu se tedy mění.

Vany jsou sice krásné, ale nepraktické. V mládí se člověk rád prohřeje v teplé vodě, ale po šedesátce se mu již bude hůře vylézat. Je tedy mnohem lepší nechat udělat sprchový kout a doplnit jej sedátkem. Pokud skutečně lpíte na vaně, jsou již na trhu i s vodotěsnými dvířky. Samozřejmostí by měla být madla pro lepší stabilitu.

Mladší už nebudete. Proto si odkládejte peníze nejen na důchod, ale i na důležitou rekonstrukci svého domova před odchodem na něj. Žití tak bude příjemnější.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.