Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Jak se orientovat doma ve tmě

Jsou okamžiky, kdy se nám nechce vylézat z vyhřáté postele, ale situace si žádá své. Brečící dítě o půlnoci, nutkání na záchod, žízeň anebo vzpomenutí si na zapálenou svící na stole v kuchyni. Jenže ve tmě je to mnohem složitější. Naštěstí jsou vychytávky, které usnadní pohyb v bytě.

Noční chození na záchod, vyjídání lednice či pozdní návrat domů. Vše pod rouškou tmy. Lidé jsou povětšinou dobrodruzi a ve tmě si poradí, jsou však i tací, co zrovna tyto okamžiky nemusí. A ti nejvíc ocení moderní vychytávky k osvětlení pokojů. 

První, co ve tmě hledáte, je vypínač či klika. Dnes lze oboje koupit se zabudovaným světlem, které ve dne nevidíte a v noci nijak neruší. Jen usnadní cestu dotyčnému. Osvětlený bod na zdi dodá pocit bezpečí. Někdy je třeba rychle rozsvítit a reagovat. Vyhnete se tak tápání po zdi, shazování věcí a pomalému pohybu vpřed.

 

Bílá je zkrátka dobrá

K lepší orientaci lze použít i trik s bílou barvou. Ten se využívá již po staletí. Bílý mramor v kuchyni, bílá skříň v dětském pokoji, bíle vymalováno. Bílá zkrátka pohlcuje a odráží světlo. A ve městech je světelného smogu až moc. I ten lze použít k prosvětlení bytu. Když jdeme spát, rádi si zatáhneme žaluzie a rolety, avšak díky chytrým technologiím si je můžeme nechat po usnutí roztáhnout. Pomocí počítače nastavíme, kdy se mají opět roztáhnout a nechat světlo z pouličních lamp a reklam proudit dovnitř. Noční bloudění bude zase o něco příjemnější. 

Zkuste se spolehnout na jiný smysl

Prozatím se vše týkalo světla, avšak i hmat nám může pomoci k orientace v temnotě. Speciální dlaždice anebo upravený povrch na stěnách lze využít nejen v noci, ale i ve dne pro osoby se zrakovým postihem. Jiný povrch nás dokáže pěkně nasměrovat. Někdy postačí i jen položit běhoun do chodby anebo třeba kusový koberec pod postel. Další z důvodů proč koberce doma mít.  Vhodné je i použití led světel, fungující na stisk či na senzor pohybu. 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.