📣📣📣 Postelové sety opět skladem! 🔥 Sleva do neděle na většinu setů! 🔥 Neváhejte, akce končí v neděli a sety rychle mizí! 👉👉👉 Nabídka zde 👈👈👈

Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Jak vymalovat, aby nás barva těšila?

Barvy mohou pokoj prozářit, dodat jim charakter, podtrhnout jejich krásu nebo zvýraznit důležitý detail. Ale pouze v případě, že jsou použity správně. U některých barev je obezřetnost na místě. Jak vymalovat, abychom pokoj barevnou zdí nezničili?

Bílé barvě už dávno odzvonilo, aspoň tak to někteří lidé vnímají. Není tomu tak. Bílé stěny má v oblibě stále více lidí. Je lepší říci, že se do interiéru začali více přidávat i barvy na stěny nejen na nábytek a dekorace.

Pozor bychom si však měli u jejich výběru a následném použití. Může se totiž stát, že barva na vzorníku v obchodě vás nadchla, ale doma z ní budete po pár měsících na nervy. Jak tedy vymalovat, aby pokoj působil přívětivě a ne odpudivě?

Výrazná červená barva

Ti odvážnější se nebojí sytých, výrazných barev. Bílá je nuda, chce to změnu. Červená je krásná barva. Silná. Někteří si ji do pokoje chtějí protlačit, aby dodala pocit tepla. Však evokuje v našich myslích oheň. A to už je pořádný žár.

Jenže,  pokud to s červenou přeženete, můžete se cítit spíše jako v domě rozkoše než v útulném teplém obývacím pokoji. Rozhodně červenou ozdobte pouze jednu stěnu. Někdy postačí jen pruh, výklenek nebo předěl v jednotlivých zónách místnosti. Pokud by bylo červené v pokoji hodně, mohla by ve vás vyvolávat negativní emoce. Je znakem vášně, extravagance a agrese. Pozor si taky dejte v případě, že máte barevné vybavení. Červený stůl, židle nebo pohovka musí barevně ladit se stěnami.

Červenou nikdy nemalujte v pokoji, který slouží na relaxaci, uklidnění, učení a spánek. Nehodí se tedy do koupelen, ložnic ani ve velké míře do dětských pokojů. Tam spíše zvolte její příbuznou barvu oranžovou nebo růžovou.

S černou barvou zacházejte opatrně

Černá už není výsadou nočních klubů a krematorií. Ani ji nemají v oblibě pouze fanoušci upírů a zombie světa. Naopak se černá stala vrcholem luxusu a elegance. Jenže je dosti tmavá. Rozhodně byste ji neměli umístit na příliš rozlehlou plochu. Můžete zkusit vymalovat obrazce, ikony nebo třeba ji použít ve svislých či vodorovných tenkých čárách. Černá může být depresivní a ponurá. Volte ji do slunných pokojů a tam kde se hodí. V industriálním a moderním pokoji se bude krásně vyjímat a doplňovat se zbytkem. V glamour či boho stylu byste nad výsledkem zaplakali.

Černou barvu raději volte v rámci dekorací a jednotlivých kusů nábytku. Přes sedací soupravu přehoďte přehoz s prvky černé, na polici postavte lesklou černou vázu, elektroniku vybírejte v onom barevném spektru.

Dobře si tuto výmalbu rozmyslete. Pokud se vám přestane po čase líbit, je velmi pracné ji překrýt něčím jiným. Většinou se musí oškrábat zeď nebo nalepit tapeta. Pokud však na ni trváte, výšku výmalby zvolte po úroveň očí. Výš by se místnost opticky zmenšila.

Fialová není jen barva bláznů

Tato extravagantní živá barva je označována jako barva bláznů. V přiměřeném množství a správných odstínech je však velmi elegantní. Však si vezměte Provence styl. Ten na této barevné volbě staví základy.

Fialová, jedna z barev roku 2020, by měla být v jemném odstínu a pouze na jedné zdi. Pokud zvolíte tmavší odstín získá na síle a třeba v ložnici může dráždit až k nespavosti. Příliš podněcuje k akci, stejně jako žlutá. Volte ji tedy spíše do pracovny, chodby nebo koupelny. Pokud chcete fialovou ložnici nebo pokoj pro miminko, zaměřte se na levandulovou apod.

Více barvy, hladší zeď?

Před každým nátěrem je nutné si připravit podklad. Někdo se domnívá, že stačí zeď pouze natřít a výsledek bude dokonalý. Pokud chcete pěknou výmalbu, musíte nejen vybrat pořádné náčiní a kvalitní barvy, které se budou do celkového pojetí interiéru hodit, ale musíte ji i správně připravit.

Skutečně nestačí natřít více vrstev, abyste zakryli nerovnosti. Někdo to tímto způsobem řeší. A pak se diví, že se mu malba odlupuje, praská, dělá mapy a je ho hrbolatá. Navíc, pokud jsou v omítce různé vrypy, čáry od nábytku, prohlubně apod. barva je ještě více zvýrazní. Jestli nemáte prostředky, um či čas na novou omítku, tmel nebo přebroušení, natírejte pouze na bílo.

Zeď musíte vyrovnat. Takže použijte sádru (na větší díry a nerovnosti) nebo tmel (na ty menší rýhy) a vyhlaďte poškozená místa. Pokud jich je hodně, je lepší omítku oklepat a nahodit novou. Každá však ví, že nejhladší stěny jsou ty sádrokartonové.

Jak vybrat ten správný odstín barvy

Vybrat ten dokonalý odstín, který bude ladit s veškerým vybavením, textilem a dekoracemi je um. Není to nic jednoduchého. Prvně je zapotřebí mít vkus a poté správné světlo. Vzorník barev vždy pozorujte na denním světle, nikdy ne pod lampou. Ta totiž odstín zkresluje a až byste vymalovali, mohli byste se hodně divit.

Barvu je také dobré nechat míchat v prodejně. Udělají to přesně podle stanovených pravidel. Doma se nikdy přesně netrefíte. Musíte myslet i na to, že se barva chová jinak v tmavém koutě a na stěně, na které dopadá plné světlo. Může se tak opticky lišit až o dva odstíny. Pokud tedy máte malou tmavou místnost, volte velmi jemné barvy.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.