Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Návod na ložnici, ve které načerpáte další síly

Po dlouhém dni se těšíte pod peřinu. Hned po probuzení máte chuť nevstávat, protože cítíte nemoc propukající ve vašem těle. Ložnice skvěle slouží jako místo odpočinku i ozdravovna v jednom. Je však nutné dodržet určitá pravidla, aby se mohla stát vaší oázou klidu a místem, kde si „dobijete baterky“na maximum.

Potřebujete dobít baterky? Jste unavení po celém dni na nohou anebo vás skolila nemoc? Pak jistě toužíte po útulné ložnici, kde si zalezete pod peřinu a načerpáte energii na další dny.

Taková místnost by měla být s dostatečným denním osvětlením a s možností přirozeného větrání. Dále nemusí jít o velký pokoj. Jde spíše o jeho zařízení než o prostor. Rozhodně by se ložnice, stejně jako dětské pokoje, měli nacházet v klidové části bytu, která není přístupná návštěvě. V bytě to jde udělat pravda hůře než v domě, ale je to možné. Jednoduše – pokud máte průchozí pokoje, ložnici umístěte až jako poslední.

Kvalitní spánek pro všechny

Dominantou tohoto pokoje je bezpochyby postel. Většinou jde o dvoumístnou sestavu. Ta je vhodná i pro ty, co žijí sami. Standardními rozměry jsou 180 x 200 cm. Jestliže patříte mezi kontaktní rodiny, se kterými spí v noci potomstvo, nebojte se matrace velikosti 200 x 220 cm. Oceníte každý centimetr navíc. Konstrukce takové postele může být dřevěná, kovová, čalouněné nebo ratanová apod. Ideální výška zvedací plochy je pak kolem 40 cm, podobně je vysoká i sedací souprava. Z nižších se vám bude nejen ráno hůře vstávat, ale během spánku budete dýchat prach z podlahy a vydýchaný vzduch, který se drží při zemi.

Velkým nešvarem je ukládání věcí pod postel. Kam jinam uložit sezónní oblečení a věci, co se aktuálně nepoužívají. Jenže, tím se zabraňuje proudění vzduchu a matrace tzv. nedýchá. Bakterie se množí a hrozí i vznik plísně. Životnost materiálu pak prudce klesá. A může to být i život ohrožující.

Ozdoba rámu - čelo

Důležitým prvkem je i čelo postele. Jednak udává celkový ráz pokoje a navíc poskytuje úložný prostor. Může být velmi nízké kolem 80 cm anebo naopak velmi vysoké 150 cm. Připojené přímo k rámu postele anebo ukotvené na stěnu. Lze je vyrobit na míru. Často v něm jsou zabudované police, šuplíky a kryté prostory pro osobní věci.

Umístění postele v místnosti ovlivňuje spánek. Nikdy ji neumisťujte pod okno, do rohu místnosti ani tak, že budete spát hlavou směrem ke dveřím. Pokud máte rozlehlý pokoj, vyzkoušejte něco netradičního a vaši oázu spánku instalujte do středu. Místnost bude působit honosně. Nezapomínejte ani na volný přístup k posteli z obou spacích stran. Nikdo se nechce v noci převalovat přes dalšího spícího člověka, aby sám ulehl. Další na co byste neměli při zařizování ložnice zapomenout, je uložení šatstva. Ideální je šatna. Kde je dostatek úložného prostoru a lze si ji přizpůsobit, dle svých požadavků. Jenže na tu většinou není prostor. Alternativou je vestavná skříň přes celou jednu stěnu. To vypadá zkrátka nejlíp. Nedovolte, aby v místnosti, kde si potřebujete dobít baterky, nebylo jak uspořádat své oblečení. Pak se totiž válí na posteli, podlaze a přistavené židli. Promyslete vše do detailu. Nebojte se někde umístit přídavné věšáky, zrcadlo, noční stolek. To vše zútulní vaši ložnici a budete se zde cítit příjemně. A navíc to bude působit uklizeně, pokud župan pověsíte na věšák a nenecháte jej pohozený na zemi pod postelí.

A co ještě zaručeně dobíjí životní energii? Fotky našich nejbližších. Kde jinde na ně koukat, než před spaním, než zavřete oči.

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.