Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Rozdíly mezi elektrickým a teplovodním podlahovým vytápěním

Vybrat správné vytápění vašeho domova není nic jednoduchého. Dnes se často volí podlahové vytápění. Usnadňuje lepší regulaci teploty v místnosti, šetří náklady za energie a působí velmi esteticky. Při této volbě je potřeba zvolit správnou nášlapnou vrstvu, ale i druh podlahového vytápění. A tím je elektřina anebo teplovod.

Před prvním položením podlah, koberců a rozestavěním nábytku je dobré si ujasnit, jak budete svůj dům vytápět. Ponecháte klasické, léta ověřené žebřinové topení anebo využijete moderních postupů a tělo vytápění schováte pod podlahu. Podlahové topení na vrcholu. Někteří skeptici se jej stále obávají. Mají mylné domněnky hlavně v tom, že když se něco pokazí, budou muset vytrhat celou podlahovou krytinu. V prvé řadě jde o dodržení technologie postupu, co zajistí, dobré fungování. Poruch se tak není třeba vůbec obávat.

Pokud jste již plně rozhodnutí pro podlahové vytápění, je třeba ještě zvolit jeho druh. Existuje teplovodní a elektrické. Jaký je mezi nimi rozdíl? Oba zahřívají podlahu. A to ne o moc vyšší teplotu, než je okolí vzduchu. Pokud jde teplo od noh, není potřeba tolik vytápět. Tepelný komfort se dostaví i u nižších teplot, než na jaké jste zvyklí u klasiky. Sálavé teplo rychleji ohřeje. Po probuzení vstanete z postele na teplou podlahu. Po sprchování šlápnete na vyhřátou zem. Vaše dítě se nenachladí po celodenním povalování na podlaze.

Ekonomická elektřina

Už z názvu u teplovodního vytápění jde znát, na jakém principu vše funguje. Jako zdroj tepla lze použít plyn, elektrokotel, krb, tepelné čerpadlo apod.

Elektrické vytápění je ekonomičtější. Je lépe regulovatelný, rychleji nastavíte požadovanou teplotu, nespotřebujete tolik energie. Položit elektrický systém je opět jednodušší oproti teplovodnímu. Spousta lidí se tak pro něj rozhodne i z tohoto důvodu. Pořizovací náklady jsou zkrátka nižší a peníze hrají roli.

Klasický model, ale v podlaze

Teplovodní systém vytápění. Léta prověřený model umístěný do podlahy. Klasické ústřední topení také pracuje na principu rozvodu teplé vody. Proč je tedy lepší přejít na horizontální plochu? Jde hlavně o úsporu. U klasiky se rozvádí voda ohřátá na 75 - 90°C, co se týká podlahového systému tam je teplota 38°C. Rozdíl je obrovský. Nejen více financí přinese do rodiny, ale i větší pohodu v rodině. Teplé nohy snižují únavu a přináší větší soustředění. Snižuje se i prašnost. Žebřinové radiátory jsou často plné prachu, u podlahy toto nehrozí. Tu stíráte pokaždé při běžném úklidu.

Teplá voda je vedena v potrubí s těmi nejlepšími vlastnostmi. Tvarová stabilita, pevnost při vysokých teplotách a ucelenost. Díky těmto vlastnostem se instaluje klidně i do betonového potěru. Pokládka je pak možná za sucha i mokra.

Pokládka vytápění

Suchá varianta – Umožňuje okamžitou možnost použití. Minimálně zatěžuje nosnou konstrukci a odpadá čekací doba zrání betonu. Používá se u dřevěných stropů a podlah.

Mokrá varianta – Zde se trubky pokládají do betonu. Musí se tedy počkat, až zatvrdne. Poté lze uvést do chodu.

Elektrické podlahové vytápění je snadné na pokládku. Rohože či kabely se položí přímo pod nášlapnou vrstvu podlahy. To umožňuje rychle regulovat teplotu, protože okamžitě ucítíte teplo od noh. Ovládá se centrální jednotkou a lze díky ní nastavit v každé místnosti jinou teplotu. Každý ví, že na chodbě, toaletě a ložnici není třeba tolik vytápět. Naopak dětský a obývací pokoj si o teplo přímo říkají. Děti tráví v pokoji poměrně dost času, při hraní i vypracovávání domácích úkolů.

Úspora při běžném provozu

Tento systém vám ušetří peněženku i pro odběr energie na další chod domácnosti. Vytápění elektrikou v podlaze přináší lepší tarif, tedy cenu za jednotku. A proto i běžný chod je levnější oproti normálu.

A jaké podlahové nášlapné krytiny lze použít?

• Dlažba

• Plovoucí podlahy a dřevěné parkety s certifikací pro podlahové vytápění

• Lze i tenké linoleum bez izolační vrstvy a tenký koberec

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.