Triky jak levně odhlučnit byt
Sandra Fránerová 15. 10. 2019
Než se přistoupí k samotné koupi bytu, zjišťují se veškeré jeho klady a zápory. Ne vždy se přijde na vše. Co když po podepsání smlouvy zjistíte, že žijete nad velmi rušnou ulicí a slyšíte křik dětí od sousedů přes chodbu? Na odhlučnění bytu nejsou zrovna peníze, ale vy už se potřebujete konečně vyspat? Zkuste jednoduché triky, které vám se zmírněním hluku pomohou.
Každý zná rčení, že domov je oázou klidu. Jenže, ne vždy tomu tak je. Pokud si byt neprozkoumáme ještě před koupí, pak musíme zasáhnout při jeho používání. Hluk je všude kolem nás. Nese se k vám z venkovních ulic a okolí, ale i ze společných chodeb a sousedských bytů. Nejjednodušší způsob, jak neúnosný hluk odstranit je, jít si se sousedy promluvit a najít společně kompromis. Tam už záleží na vzájemných vztazích. Někdy stačí domluva, jindy je nutno řešit se správci domu.
Nikdo si nepřeje slyšet zvuk projíždějících aut a ježdění výtahu. Každý večer poslouchat milostné hrátky Nováků od vedle a od brzkého rána do pozdního večera snášet štěkot opuštěných psů. Odhlučnit byt není zase tak náročné, ale vaše peněženka skutečně zapláče. Existují zvukové izolační předstěny, stropy i podlahy. Ty zajistí tak požadovaný klid. Ne každý si to však může dovolit. Naštěstí je pár možností, které lze provést za jedno odpoledne. A hluk bude hned menší. Spánek kvalitnější, rodina klidnější a život spokojenější.
Kontrolujte životnost materiálu a jeho správné umístění
Okna i dveře máte zavřené, ale i tak slyšíte rozhovor každého, kdo po chodbě jen projde? Zpěv ptáků vás budí s prvním slunečním paprskem? Většinou stačí tyto místa dobře utěsnit anebo zkontrolovat stávající materiál, zda již není sešlý. Zajděte do obchodu pro kutily a zakupte samolepící těsnění. Zabrání přenosu zvuku a zároveň zmenší únik tepla. Pokud vám táhne vzduch pode dveřmi, můžete tam nalepit kartáčové těsnění. Ztížíte i přechod hmyzu z vnitřku dovnitř. Pro arachnofobiky dobrý způsob jak snížit počet pavouků uvnitř domova.
Holobyt vs. přeplněný byt
Dalším dobrým tipem je dobře zařízený pokoj. Každý asi zná ozvěnu čerstvě po nastěhování. Holé zdi, věci uložené v krabicích a v bytě je slyšet každé slovo. Je to kvůli tomu, že pokud je pokoj prázdný, především zdi, zvuk se na nich dosti odráží. Stačí tedy pověsit obrazy, nainstalovat police, nalepit plakáty a naaranžovat zrcadla. Jednoduše každý pokoj doladit k dokonalosti, rozestavět dekorace. Obrazy, knihovny (čím větší, tím lepší) a police navíc utlumí i hluk z okolních bytů. Knihovny přes celou stěnu jsou dokonalým izolantem. Navíc poskytnou spoustu úložného prostoru a dodají osobnost každé místnosti. Knihy má doma každý, tak se je nebojte použít ve svůj prospěch.
V první řadě doplňky
Jestli nejste alergici na prach, zahlťte byt textilem. Koberce, záclony, závěsy apod. tlumí jak vaše kroky, tak i zvuky z okolí. Okna zahalená do záclony bude působit útulněji, ale umožní i častější otevírání.
Jednoduše řečeno, zařízený byt bude působit tišším dojmem než dnes tak oblíbený minimalismus, tedy byt s minimem nábytku. Pokud si nemůžete dopřát izolační panely, které jsou i zároveň krásné, snažte se o doladění detailů v jednotlivých pokojích bytu. Druhou variantou je odstěhovat se někam na samotu.