Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Venkovní počasí velí, zahřát se. Zařiďte si domov ve stylu hygge a teplo vám bude stále.

Mrazivé plýskanice, sychravo, déšť, mráz a studený vítr. To je počasí vládnoucí dnešním dnům. A bude hůř. Zima klepe na dveře.V takové dny člověk touží hlavně po teplu a pohodlí. Přesně to představuje dánský styl hygge.

Venku dosahují teploty nízkých čísel. Fouká studený vítr a počasí je už opravdu studené. Mráz zalézá pod kabát a vy se těšíte na teplo domova. A máte jej? Pokud ne, je nejvyšší čas si doma vytvořit skutečně útulné hřejivé prostředí. Dobrou inspirací nám bude Dánsko. Inspirace se pak nazývá hygge, tedy pohodlí. A seveřané o tom musí něco vědět.

Začít musíte barvami

V prvé řadě je nutné odstranit všechny křiklavé a rušivé barvy. Jde nám zde především o pohodlí. A to navozují jemné neutrální tóny. Obklopte se tedy bílou, šedou, krémovou a můžete zkusit i velmi světle modrou. Použijte ji na stěny, koberce, bytový textil a dekorace.

Z dohledu odstraňte ostré dekorace, černý textil a nábytek a dekorace v kontrastních barvách nahraďte neutrálními. Nežádoucí je tedy fialové, rudá, červená a jiné křiklavé tóny palety.

Není kam spěchat

Jak již bylo řečeno, hygge vyznává pohodlí. A to je myšleno, jako celkový pohled na život. Dánové rozhodně nikam nespěchají. Rádi se uvelebí s knihou v ruce do pohodlného křesla, poslechnou pěknou hudbu anebo si posedí na měkké sedací soupravě u hrnku kávy s přáteli.

Navštivte obchod s bytovými doplňky a nakupte hřejivé kožešiny, vlněné přehozy a klidně si nechte ušít i sametové závěsy. To vše navodí pocit útulna. Budete mít chuť se do toho ponořit, lehnout, sáhnout si a promnout v prstech. Kde jinde se lenoší lépe než na zemi v kožešině.

Nechte se inspirovat a investujte do křesel, postelí s kvalitní matrací a houpacích křesel. Vše, by mělo mít vysoké opěrky hlav, područe, měkké polstrování. Jednoduše už při pohledu na ně, máte chuť se na ně posadit.

Všude rozhažte spoustu dek, polštářů a přikrývek. Klidně přes sebe, bez ohledu na jiné materiály a vzory. Nedokonalost je přidruženým prvkem hygge. Patří k životu a tak ji musíme brát.

Kouzlo se světlem

Atmosféru interiéru dotváří světlo. Ve dne to přirozené, čím více tím lépe. Večer pak umělé, ale nejlépe v podobě svíček. Na každou volnou polici tedy postavte svícen, lucernu nebo stolní lampičku. Každý by měl mít na výběr, jaký typ osvětlení a kde zvolí, dle aktuálního rozpoložení. Svíčky jsou navíc velmi ekonomické.

Zbavte se nepotřebného

Pokud se rozhodnete pro styl hygge, měli byste vědět, že jde v podstatě ruku v ruce s minimalismem. Méně je více. Tedy z bytu vyhoďte všechny zbytečnosti. Nejlepším řešením je projít celý byt, každou místnost a postupně z ní vyhazovat věci, které tam být nemusí. Uvidíte, jak se váš domov najednou nadechne.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.