Jak lépe nakládat s vodou v domácnosti
Sandra Fránerová 05. 04. 2020
Domov je třeba hýčkat a opatrovat. Věci rozbité spravit, poškozené vyhodit a neutrácet za malichernosti, kterými jen zaplníte prostor. Doba je těžká a žádá si své. To se týká i šetření. A to nejen dát pozor na kutálení peněz, ale neplýtvat energiemi a zdroji. Voda je vzácnou tekutinou, jedná-li se o tu pitnou. Jsou možnosti, jak jí zbytečně nenechávat odtéct do odtoku.
Staré známé pořekadlo praví: „Kdo šetří, má za tři.“ A je vskutku pravdivé. Každý by si to měl vzít k srdci. Dnešní domy a rekonstrukce bytů se zaměřují na to, aby šetřily energie všeho druhu. Ne však každý mezi to považuje i šetření vodou. Přitom voda je jeden z živlů, který na zemi dochází. Teď máme na mysli tu pitnou, které je pouhých 0,5% z celkového objemu vody na Zemi.
To skutečně není mnoho. A pro dobro nejen nás, ale všech je nutné si ji začít vážit. Navíc takové „utáhnutí kohoutků“ prospěje i vaší peněžence. Účty budou nižší. A stačí na to pár změn a malých triků.
Peníze tečou a tečou
Kde proteče nejvíc vody? Ano, je to koupelna a záchod. Kapající kohoutek, stání pod horkou sprchou a zbytečné splachování velkým množstvím vody nadělá pořádnou paseku v rozpočtu. Nemusíte se vzdávat ranního osvěžení, stačí vyměnit hlavici.
Pokud jsme požitkář a rádi se ponoříte do plné vany, je to samozřejmě v pořádku. Jen je dobré si příště uvědomit, že vám z účtu odtekly peníze za cca 100 l vody. Za to u sprchy je to asi pětina. Stačí pořídit kvalitní hlavici a můžete na sebe nechat téct kapky vody. Velmi oblíbený je princip PowderRain, který vypadá jako jemný déšť. Spotřeba vody je tak mnohem menší a vy to ani nepocítíte.
Dále se dá ušetřit instalací jednoduchého tlačítka. A to na splachování záchodu. Dělí se na tzv. malé a velké splachování. Každý asi ví, o čem je řeč. Při vstupu na trh se objevily převážně v restauracích a v místech s velkou fluktuací lidí. Poté se dostali i do domovů mnoha rodinám. Věřte, že takovou úpravou až 10 000 litrů pitné vody za rok na osobu.
Dalším bodem, na který je dobré se zaměřit, je koupelna a obsluha umyvadla. Ruku na srdce. Kdo si u mytí rukou a čištění zubů zastaví vodu? Dobře k tomu slouží pákové baterie. Ty by měli být standardem. Pokud ještě vlastníte kohoutkové, je na čase je vyměnit. U pákové se lépe reguluje teplota vody a kohoutkem neproteče tolik vody. A když už budete u renovace a oprav, nechte odborníka zkontrolovat i váš záchod. Protékající záchod vám ukousne i 50 Kč denně. Za rok tedy i několik tisíc z vaší kapsy. Majetek je třeba opatrovat. Hmotný i nehmotný.
Je na čase si pořídit kvalitní pomocníky
A poslední zastávkou jsou spotřebiče – pračka a myčka. Pro některé zbytečnost, pro jiné velká pomoc do domácnosti. Každopádně velkým argumentem je fakt, že skutečně ušetří čas, peníze i vodu. V případě, že se používají správně a běží při plném zaplnění.