Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Inspirace, rady, tipy

Využijte pobyt doma efektivně, ukliďte si

Někdy se i přes nechuť uvězníme doma. Jsou jisté věci, kdy je pobyt v domově tím nejdůležitějším úkolem co máme. Je dobré daný čas nepromarnit a zkusit jej využít na maximum. Je ideální čas na dohnání restů a skutečně úklid do hloubky.

Poslední týdny všichni trávíme uzavřeni ve svých domovech.  Pro některé to může být velmi skličující či nudné. Je dobré však na všem najít něco pozitivnho. Vždyť pobyt doma dává jasný signál. Je nejvyšší čas na pořádný úklid. Kdy jindy, než ne teď. Proveďte jej důkladně. Uvidíte, že se nejen zabavíte, ale na konci budete mít pocit z dobře odvedené práce a bude se vám opět dobře dýchat. Pokud se zbavíte starého, třeba přestavíte vhodněji nábytek a dokonce i nově vymalujete, budete mít v podstatě nový byt.

Co se v mládí naučíš, v době karantény jako když najdeš

Češi jsou národ, který je zvyklý mít svůj domov uklizený. Většina populace je od malička naučená, že doma musí být čisto a vše má své místo. To také dělá to pomyslné teplo domova. Pokud by v bytě vládnul chaos, útulný nikdy nebude.

Nedělá nám takový problém, poslat do světa nechtěné věci. Inspirací pro mnohé je Marie Kondo. Mistryně v oboru. Zastánkyně uklizeného domova a minimalismu. Radí lidem, jak vnést do bytu opět řád a prostor. Pokud se rozhodnete pro velký úklid, vezměte si její některé rady k srdci. Začínejte od jednodušších věcí po ty složité. A od významných místností po ty méně. Tedy vše odstartujte v obýváku a skončete v koupelně.

Mělo by se také začínat od shora dolů. Je nesmyslné sbírat věci po podlaze, když za chvilku z horních polic vyházíte knihy k vyluxování.

V prvé řadě se vrhněte na ometení pavučin ze stropu a stropních svítidel. Poté plynule přejděte na okna. V současné době je pro mnohé výhled z okna bytu jediným spojením s přírodou. A přes umytá tabulová skla se dívá přeci jen lépe. Také silné jarní slunce ukazuje spoustu nečistot. Na ty plastová si tedy připravte jarovou vodu. Na ty dřevěná pak ještě speciální balzám ošetřující jejich povrch. Spousta lidí se domnívá, že dřevo je nutné natírat barvou. To je však zažitý mýtus. Stačí po důkladném umytí ošetřit hadrem napuštěným balzámem. Ten zacelí drobné prasklinky a dodá krásnou barvu. Okno je pak ochráněné i před povětrnostními vlivy. Skla se pak nejlépe myje akustěrkou. Nejsou nijak drahé a velmi usnadní práci. Navíc se dají využít i na umytí obkladů, autoskel, sprchových zástěn apod.

Pytle do ruky a beze strachu do toho

Po oknech vytřiďte veškeré šuplíky a police. Odstraňte vše rozbité a to, co jste celý rok nepoužili. Uvidíte, že najednou bude více místa. Uspořádejte i své papíry k různým půjčkám a kontokorentům.

Nábytek umyjte a ošetřete antistatickým postřikem. Nebude na něm tolik ulpívat prach a bude odolnější proti mechanickému poškození. Nakonec důkladně vše povysávejte a podlahu umyjte dle jejich potřeb.

Pokud váš čalouněný nábytek volá po očistě můžete využít parního čištění anebo suché pěny. Tu do sedací soupravy vetřete a poté vysajete. Úklid je hotový.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.