📣📣📣 Postelové sety opět skladem! 🔥 Sleva do neděle na většinu setů! 🔥 Neváhejte, akce končí v neděli a sety rychle mizí! 👉👉👉 Nabídka zde 👈👈👈

Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Poradna

Jak vybrat správnou matraci

Zdravý spánek je základem zdravého života. A co je základem zdravého spánku? Ano, pečlivě vybraná matrace, vhodná přesně pro vás. Pojďme se tedy podívat, jak si matraci správně vybrat.

Jak vybrat správnou matraci

Matrace udělaly veliký krok kupředu a již dávno nejde o obaly vycpané čímkoliv měkkým, od cupaniny po obyčejný molitan. Moderní matrace mají promyšlenou konstrukci, mnoho ortopedických prvků a také jasně specifikované použití.

A z největší části je to právě matrace, co určuje kvalitu spánku. Proto rozhodně není na místě šetřit – kvalitní a dobře zvolená matrace vám připraví zhruba 10 let spokojeného a zdravého spánku. A to už přece za větší jednorázovou investici stojí.

Jak ale vybírat? Vyznat se v džungli zkratek, názvů a označení není vždy zcela jednoduché, proto jsme pro vás připravili tento průvodce výběrem matrace.

Základní rozdělení matrací

Matrace lze dělit mnoha způsoby, pro naše účely se jeví nejvhodnější dělení podle technologie, tedy typu matrace. Z tohoto dělení budeme dále vycházet, proto je důležité udělat si v typech matrací pořádek.

Jaké technologie (typy) matrací tedy rozlišujeme?

  • Pružinové

Dobře známé pružinové matrace jsou stále v kurzu a není třeba se jich bát. Již dávno nejde o vrzavé, do zad bodající nepohodlné matrace. Pružinové matrace nové generace nabízejí vysokou míru komfortu a sofistikovanou konstrukci s vysokou odolností. Dále je dělíme na matrace pružinové a taštičkové.

  • Pěnové

Pěnová matrace je velmi široký pojem, který sdružuje matrace mnoha typů a často až protikladných vlastností. Blíže si každý z pěnových materiálů popíšeme v dalších odstavcích. Mezi pěnové matrace se řadí jak ty molitanové (jednoduché i sendvičové), tak matrace ze studené, líné a polyuretanové pěny.

  • Latexové

Latexové matrace jsou speciálním případem. Jako jejich základ slouží směs syntetického a přírodního latexu (kaučuku), přičemž platí, že čím více přírodního materiálu, tím dražší a kvalitnější matrace. Matrace z latexu mají nespočet výhod, které si popíšeme dále.

Kolik zón máš, tolikrát líp spíš

Pokud chceme základní srovnání matrací ze stejného materiálu, právě počet zón nám poslouží jako měřítko. Co vlastně zóny matrace jsou? Zjednodušeně řečeno, místa s rozdílnou tvrdostí materiálu, která tím pádem poskytují i rozdílnou oporu.

V praxi to funguje velice jednoduše. Ležící tělo člověka nevyvíjí rovnoměrný tlak po celé své ploše. Kvůli přirozenému prohybu páteře a anatomii lidského těla vůbec jsou některá místa zatěžovaná více, jiná méně.

Zóny matrace se starají o to, aby se tělo vleže udrželo v přirozené a zdravé poloze. Nejtvrdší má být madrace v oblasti beder, která by se neměla propadat. Dále je třeba podepřít šíji, záda a chodidla. Naopak měkčí materiál vyžaduje oblast ramen a lýtek.

Jak vidíte, napočítali jsme 7 různých zón s odlišnou tvrdostí. To je také maximum, co u matrací naleznete a odpovídá to výbavě špičkové matrace. Minimum obvykle bývají 3 zóny. Pokud však máte tu možnost, nešetřete – vaše tělo to ocení.

Základ úspěchu – správná tvrdost matrace

Matrace mají mnoho parametrů, které ovlivňují míru komfortu, tvrdost je však alfou a omegou každé matrace. Již na počátku vašeho pátrání po dokonalé matraci byste měli mít jasno, jakou tvrdost vlastně hledáte.

Jak to zjistíte? Jedině zkušeností. V závislosti na tom, jak vám dříve (ne)vyhovovala vaše matrace, byste se měli rozhodnout, jakým směrem se vydáte u té nové. Všechny matrace mají v popisu také označení tuhosti, většinou v přehledném grafickém znázornění. Najít požadovanou tuhost je tak snadné.

A co v případě, že si stále nejste jistí, jakou tvrdost zvolit? Například se vám lépe spí na tvrdé matraci, avšak pro odpočinek či delší ležení preferujete matraci měkčí? Řešením je oboustranná matrace, kde každá strana nabízí odlišnou tvrdost a vy tak snadno můžete měnit parametry vašeho lůžka podle aktuální potřeby.

Pro základní orientaci lze tvrdost matrace určit i podle materiálu:

  • Měkké – středně tuhé: latexové matrace
  • Střední – vyšší tuhost: matrace z líné pěny
  • Střední – vysoká tuhost: matrace pružinové, polyuretanové, ze studené pěny

Pružiny, pěna, latex – jak se vyznat v materiálech?

Pružiny dvou generací

Společným jmenovatelem je pružinových matrací je vynikající prodyšnost, elastická přizpůsobivost, značná odolnost a dlouhá životnost.

Pružinové matrace dělíme na dva typy:

Klasické pružinové matrace jsou nám všem dobře známé. Nově používané pružiny Bonell (100 % námi nabízených matrací) jsou velice komfortní a mají vlastnosti ideální pro použití právě v matracích.

Počet pružin bývá řádově 100 ks/m2. Pružiny jsou kryty pevnou, odolnou vrstvou, která tvoří jádro matrace. Dále pak může být vrstva kteréhokoliv druhu pěny, zpříjemňující ležení.

Druhým, modernějším typem pružinových matrací jsou matrace taštičkové. Počet pružin je zde vyšší (cca 250 pružin/m2) a každá pružina je zašita do zvláštního obalu. Tyto tzv. taštičky z netkané textilie umožňují pružinám pracovat nezávisle a dokonale reagovat na tlak lidského těla

Vynikající je pak bodová elasticita taštičkových matrací, tedy schopnost stlačit se pouze v místě největší zátěže bez vlivu na zbytek plochy.

Pěna na 100 způsobů

Viscoelastická polyuretanová pěna – „líná pěna“

Pokud bude řeč o líné pěně, nedivte se. Tento materiál má unikátní schopnost přizpůsobit se dokonale tvarům lidského těla, neboť se tvaruje pomocí tělesného tepla. A proč líná?

Navracení do původního tvaru totiž probíhá se zpožděním, díky čemuž je omezen protitlak matrace z líné pěny a nedochází k omezení krevního oběhu – vzniku proleženin atd.

HR/High Resilience pěna – „studená pěna“

Pěna s extrémně vysokou elastičností a přizpůsobivostí. Dokonale obemkne křivky vašeho těla, přesto je perfektně prodyšná a skvěle odvádí přebytečné teplo – proto studená pěna.

Pěny s přidaným přírodním extraktem – „BIO pěny“

Bio pěny jsou hitem díky svým příznivým vlastnostem, jako je antibakteriální povrch. Může se jednat o jakýkoliv typ matracové pěny, podmínkou pro získání přívlastku Bio je pouze přídavek přírodních olejů.

Polyuretanová pěna – „PUR“

Nejzákladnější materiál pro výrobu pěnových matrací. Nalezneme jej prakticky v každé matraci, například jako vycpávací složku. Je levný, dobře přizpůsobivý a prodyšný.

Latex, znovuobjevený zázrak

Latex je unikátním materiálem, který byl znovuobjeven pro výrobu matrací ve formě pěny. Má především vynikající ortopedické vlastnosti. Latexová matrace velmi příjemně obejme vaše tělo, dokonale se mu přizpůsobí a ležení je tak dokonale pohodlné.

Dochází k uvolnění všech svalů, což významně přispívá zdravému a bezbolestnému ležení. Matrace z latexu disponují až 7mi zónami, které jsou vytvářeny perforací latexové pěny – tedy bez narušení celistvosti materiálu.

Velkým plusem latexových matrací je také extrémní životnost, kdy ani po 10 letech nevznikají proleženiny, elastičnost, prodyšnost a hypoalergenní vlastnosti latexu.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.