Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Poradna

Vybíráme novou postel – speciál: čalouněné a kovové postele (3/3)

V posledním díle našeho miniseriálu o výběru nové postele se zaměříme na dvě velmi specifická provedení: čalouněné a kovové postele. Obě provedení skýtají své výhody i úskalí a my vám poradíme, jak se nenechat nachytat a „na první dobrou“ vybrat postel, která dokonale splní vaše očekávání.

Vybíráme novou postel – speciál: čalouněné a kovové postele (3/3)

Čalouněné postele patří mezi nejoblíbenější volby českých zákazníků. Z části je to jistě dáno jejich příznivou cenou, z části pak jakousi tradicí. Malou roli jistě nehraje ani neoddiskutovatelná praktičnost a nenapodobitelné pohodlí těchto postelí.

Rám postele je (obvykle) celý skryt v čalounění, takže nemá žádné rohy ani ostré hrany, o které byste se mohli poranit. Vyšší konstrukce je velmi vhodná také pro seniory, kterým se z čalouněné postele bude dobře a pohodlně vstávat.

Díky čalouněným čelům i bočnicím je postel také ideální pro povalování s knihou, notebookem či u televize. Snadno se v ní uvelebíte do polosedu a nikde vás nebude tlačit tvrdý materiál rámu postele. Současně se však ozývají odborníci na zdravý spánek, volající po okamžitém vymýcení čalouněných postelí. Kde je tedy pravda a pro koho jsou čalouněné postele vhodné?

Co se skrývá pod čalouněnímČalouněná postel Kller s vloženou matrací

Konstrukce čalouněné postele je poměrně složitá. Díky tomu, že je celá skrytá pod čalounem, je také velmi obtížné prozkoumat její skutečné kvality. Jak tedy poznat opravdu dobře vyrobenou, stabilní a odolnou čalouněnou postel?

Popravdě, příliš to nejde. Je tedy na místě nakupovat čalouněné postele od specializovaného prodejce postelí, mezi které Maxi-Postele.cz patří. Specialista dbá na to, aby v jeho sortimentu byly pouze postele, za jejichž kvalitu se může zaručit, a které vám nabídnou pohodlné a zdravé spaní po celou dobu své životnosti.

Základem čalouněných postelí je rám z dřevotřísky. Ten se liší od rámu klasické (například masivní dřevěné) postele, je robustnější a obsahuje více materiálu. Díky tomu jsou čalouněné postele o něco těžší než ty klasické, zato se však můžete spolehnout na jejich naprostou stabilitu a odolnost proti dynamickému namáhání.

Dřevotříska je pak, v závislosti na provedení, polepena nebo jinak potažena vycpávkovým materiálem. Dříve se používal výhradně molitan, dnes již dominují pokročilé vícesložkové pěny, s nimiž se setkáte i u kvalitních matrací. Díky tomu je polstrování postele velmi odolné a tvarově stálé, takže se u kvalitní postele nemusíte obávat vzniku proleženin a vytlačených míst.

Nejpodstatnější částí postele je však samozřejmě matrace. A právě jejich provedení je u čalouněných postelí velice specifické.

Čalouněnou, nebo celočalouněnou?

Čalouněná postel je lůžkem, jehož rám a další konstrukční prvky jsou polstrovány a potaženy čalouněním. Celočalouněné lůžko je pak jedním celkem, který obsahuje jak čalouněný rám, tak pevně vloženou čalouněnou matraci. Jaké jsou výhody a nevýhody obou provedení?

Celočalouněné postele = komplexní řešení s úložným prostorem

Celočalouněné postele tedy kupujete jako celek, v němž je zahrnuto veškeré příslušenství. Cena celočalouněné postele je konečná, nemusíte se zabývat výběrem roštu ani matrace. Ve srovnání s nákupem čalouněné postele a vhodné matrace pak vyjde pořízení celočalouněného lůžka levněji.

Navíc tato lůžka často nabízejí rozsáhlé úložné prostory, přístupné právě po odklopení (odsunutí) matrace. Všechny vlastnosti tedy ukazují na původně zamýšlené určení celočalouněných postelí: lůžka pro hosty, příležitostné přespávání a povalování.

Nevýhoda této konstrukce je zřejmá: jakmile se pevně vestavěná matrace proleží či vám prostě přestane vyhovovat, nezbývá, než pořídit postel novou, nebo sáhnout po službách specializovaného čalouníka.

Čalouněné postele = pohodlí s možností přizpůsobení

Oproti tomu čalouněné postele umožňují do svého měkkého, příjemného rámu s netradičním designem zasadit jakoukoliv běžnou matraci. Matrace tedy v ceně lůžka zahrnuta není, zato se vám však otevírá obrovský prostor pro individualizaci postele.

Koupí oboustranné matrace můžete dosáhnout zcela univerzálního spaní, kde každý nalezne své pohodlí. Matraci můžete kdykoliv jednoduše vyjmout, vyvětrat, vysát a vyprat její potah. A ve chvíli, kdy vám přestane vyhovovat, ji jednoduše vyměníte za novou.

Nevýhodou je obvyklá absence vestavěných úložných prostor, které jsou standardem celočalouněných postelí. Přesto však existuje řada modelů, které toto řeší instalací výklopných roštů. Kupujete si tedy v podstatě klasickou postel s masivním rámem a velkou měrou komfortu, který vám klasické postele zkrátka nabídnout nemohou.

Čalouněné postele vs. hygiena spaní

Jak se to tedy má s onou (ne)hygieničností čalouněných postelí, které by údajně měly být prašnou líhní pro roztoče a další alergeny? V první řadě je třeba říci, co vlastně ovlivňuje populaci roztočů ve vašem lůžku.

VětrejteVětrání postele zabíjí roztoče

Roztoči milují prostředí, kde je mírně vlhko, kde neproudí čerstvý vzduch a kam nedopadá sluneční světlo. Tedy přesně to prostředí, které zůstane ve vaší posteli poté, co ráno vstanete a necháte matraci přikrytou peřinou. Nejsnazším způsobem, jak zkazit těmto parazitům spokojený život, je pravidelné větrání postele, lůžkovin a matrace.

Lůžkoviny vyvětráte v každé posteli stejně, co ale s matrací? Právě zde leží domnělý kámen úrazu čalouněných postelí. Navzdory obecnému mínění, i celočalouněné postele lze pohodlně a dostatečně větrat. Tedy alespoň ty kvalitní, určené pro každodenní spaní.

Zatímco staré celočalouněné postele obvykle tvořil jediný monoblok dřevotřísky potažené látkou, současné modely nabízejí mnohem větší variabilitu. Zpravidla se pod matrací celočalouněného lůžka nachází úložný prostor, který současně umožňuje jednoduché a účinné větrání vnitřní části lůžka.

Pokud se rozhodnete pro postel čalouněnou, dejte si dobrý pozor na její konstrukci. Čalouněné postele mohou být také kvalitně odvětrávány, a to díky zvýšené konstrukci (například klasické nohy). Pokud pod postelí dokáže proudit vzduch, máte prakticky vyhráno. Narazíte-li však na postel, která není ani zvýšená, ani vybavená výklopným mechanismem, raději od ní dejte ruce pryč. Hodí se spíše do pokoje pro hosty, než pro každodenní spaní.

Vysávejte

Ani se svědomitým a pravidelným větráním nemáte zcela vyhráno. Čalouněné postele přirozeně pohlcují mnohem více prachu než postele z jiných materiálů. Nejhůře jsou na tom postele potažené přírodními látkami, nejlépe pak modely s čalouněním ze syntetické kůže.

Stačí však, když si navyknete při úklidu pokoje vysát také čalounění postele. Nezanedbáte-li pravidelnou údržbu, nemusíte se obávat, že by se z vaší nové čalouněné postele stal sklad prachu. Máte-li možnost, je dobré postel také čas od času ošetřit vhodným antistatickým prostředkem či setřít navlhčenou utěrkou.

Výhody čalouněných postelí

  • krásný a neobvyklý design
  • široká nabídka provedení i materiálů
  • velké pohodlí pro spánek i povalování
  • možnost výběru libovolné matrace (čalouněné postele)
  • velký úložný prostor (u celočalouněných postelí)

Nevýhody čalouněných postelí

  • náročnější údržba a úklid

Od koho pořídit čalouněnou postel?

Čalouněné postele nabízí velká spousta výrobců, najít skutečně kvalitní modely s prvotřídním zpracováním a jakostními materiály však dá zabrat. Proto jsme to udělali za vás a vsadili jsme na jistotu: čalouněné postele z nabídky společnosti Mirjan, zabývající se výrobou luxusního čalouněného nábytku. Kompletní sortiment čalouněných postelí společnosti Mirjan naleznete v našem obchodě.

Kovové a kované postele nejsou to samé

Postele z kovu (nejčastěji ze železa a jeho slitin) mohou mít mnoho podob. Od moderních designových modelů z hladkého chromovaného kovu až po rustikální postele z černého kovaného železa. Vždy však platí, že nejde o postele s kovovými doplňky, nýbrž o modely, jejichž celý nosný rám je vyroben právě z kovu. Z toho plyne, že se jedná o velmi robustní, extrémně odolné a také patřičně těžké postele, které vám nabídnou naprostou stabilitu a neuvěřitelnou životnost.

Kované postele však musí splňovat ještě jedno důležité kritérium – jsou vyráběny specializovanými řemeslníky v kovářských (kovodělných) dílnách. Jen zkušení kováři totiž dokážou vyrobit kovovou postel, která je perfektně stabilní, nevrže, je pohodlná a ke všemu designově povedená. Právě náročná výroba je také důvodem, proč kvalitní kovové postele začínají na ceně luxusních postelí z dubového dřeva.

Masivní základ vhodný pro každého

Kovové postele jsou nabízeny v rozměrech běžných jedno- i dvoulůžek. Díky tomu do takovéto postele jednoduše osadíte běžný rošt i matraci zcela dle vašich preferencí. Jen zřídka výrobce omezuje použití kovové postele například výhradně s laťovým roštem. U kvalitních kovových postelí standardních rozměrů tak máte stejně široké možnosti jako v případě klasické dřevěné postele.

Díky kovové konstrukci je postel samotná velmi hygienická. Nehrozí, že se v ní bude usazovat prach, roztoči ani plísně. Údržba kovu je také velmi snadná, snadno jej setřete vlhkou utěrkou nebo speciálním antistatickým přípravkem. Tento soubor vlastností činí z kovových postelí skvělou volbu pro alergiky. Ti musí věnovat pozornost pouze povrchové úpravě; ve většině případů se však jedná o naprosto nezávadnou a vypalovanou barvu či pokovení.

Závěrem

A tímto doporučením náš miniseriál o výběru materiálu postele uzavřeme. Doufáme, že vám získané informace pomohou ujasnit kritéria výběru vaší nové postele, a že vás dovedou k novému lůžku, se kterým budete 100% spokojeni po mnoho dalších let.

Dobrou noc přeje tým Maxi-Postele.cz!

<<Předchozí: Vybíráme novou postel: není masiv jako masiv (2/3)

<< <<První: Vybíráme novou postel: jaký materiál a provedení zvolit (1/3)

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.