Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Poradna

Jak vybrat správný rošt

Třetí element dokonalé postele je rošt. Správně zvolený rošt podpoří ortopedické vlastnosti matrace, zajistí jí dlouhou životnost a vám pohodlné a zdravé ležení i spaní. Podle čeho ale vybrat správný rošt? Pojďme si výběr projít krok za krokem.

Postelový rošt je opomíjenou, ovšem velice důležitou komponentou a podstatným kouskem skládačky v cestě za pohodlným a zdravým spánkem. Funkcí, které rošt zastává, je mnoho. Krom podpory matrace, odpružení a rozkladu tlaku je to hlavně odvětrávání. Ale také případně také polohování matrace, umocnění jejích ortopedických vlastnost a v neposlední řadě i prodloužení životnosti.

Rošt je možné pořídit s novou postelí, ale také jím dovybavit vaši stávající postel. Pokud to konstrukce dovoluje, zbavte se hlavně plných (ale i perforovaných) desek na dně postele, a nejlépe i laťových roštů. A jak tedy má vypadat ideální nový rošt?

Typy roštů – co drží vaši matraci?

Rošty jsou dnes vyráběny převážně ve třech provedeních.

  • Lamelové rošty

Zdaleka nejrozšířenější typ roštů. Výborně větrá, poskytuje perfektní oporu matraci a nabízí široké nastavení. Základ tvoří dřevěné či umělé lamely, tenké destičky, vsazené do rámu. Uchycení je realizováno pomocí pružných pouzder různých vlastností, od kterých se poté odvíjí vlastnosti celého roštu.

Určujícími vlastnostmi lamelových roštů jsou: pružnost lamel, kvalita jejich uložení a počet lamel. Lamely pevné patří do nejlevnějších roštů. Mnohem vhodnější jsou lamely s pružným uložením, které dokáže pokrýt deformace matrace a přizpůsobí se tvaru vašeho těla.

Pružnost lamel je někdy možné regulovat pomocí zdvojení a posuvných jezdců. U levnějších roštů je tento systém jen v nejnamáhavější části (oblast beder), u dražších pak na více místech či po celé ploše. Posouvání jezdce lze regulovat prohnutí dvojité lamely a tím její pružnost. Snadno tak přizpůsobíte tvrdost roštu svým požadavkům.

  • Talířové rošty

Talířové rošty nejsou tak rozšířené, nicméně také mají co nabídnout. Namísto lamel tvoří oporu matrace pružně a částečně pohyblivě uložené talíře. Ty jsou díky samostatnému uložení schopné velmi precizní bodové deformace. K propružení roštu tak dochází pouze v místě působení zátěže, nikoliv v jeho okolí.

U talířových roštů je velmi patrné zónové rozložení, tedy rozdílná tvrdost v rozdílných zónách. Talířové rošty jsou vhodné pro pěnové i latexové matrace. Perfektně odvětrávají matraci.

  • Laťové rošty

Laťové rošty jsou nejlevnějším řešením, často se umisťují do levných postelí jako základní podklad matrace. Zajišťují dobré větrání.

Rošt napevno, nebo s polohováním?

Jistě jste zaregistrovali existenci polohovatelných postelových roštů. Jsou dražší než ty pevné, skýtají však mnoho výhod. Kdy tedy postačí pevný rošt, a kdy už se vyplatí investovat do roštu polohovatelného?

Pevný rošt pro spáče se zdravou páteří

Ležení ve vodorovné poloze je samozřejmě pro zdravého člověka nejpřirozenější. Pokud máte jako podklad kvalitní lamelový či talířový rošt, můžete s klidem prohlásit, že spíte maximálně zdravě. Rovná matrace funguje nejlépe a rovný rošt dobře absorbuje tlak a vyrovnává zatížení matrace.

Polohovatelný rošt pro aktivnější využití

Problémem u pevných roštů je, že jakákoliv snaha zaujmout vzpřímenější polohu je nutně v rozporu s pravidly zdravém ležení a spánku. Pokud si tedy v posteli rádi čtete, koukáte na televizi, pracujete s notebookem – pořiďte si polohovatelný rošt.

I základní verze s polohováním hlavové část vám pomůže v polosedu zaujmout zdravou a anatomicky správnou polohu, díky čemuž vás nebudou ani po dlouhé době bolet záda. Kvalitní polohovatelný rošt v žádném případě neničí matraci, právě naopak – poskytuje jí plnohodnotnou oporu a tím ji chrání před bodovou zátěží, která by mohla zkrátit životnost matrace.

Polohovatelný rošt pro seniory a nemocné

Jste-li často nebo dlouhodobě nemocní, je pro vás polohovatelný rošt nezbytností. Zvlášť to platí pro osoby s potížemi s páteří či zády obecně. Jen s polohovatelným roštem budete moci upravit svou postel pro zdravou a pohodlnou práci s počítačem, čtení, sledování TV a jakoukoliv jinou aktivitu vyžadující sed.

Velmi vhodný je rošt s propracovanějším polohováním obou (hlavové i nožní) částí. S takovýmto roštem snadno najdete polohu, při které vás nebudou obtěžovat bolesti, z níž se vám bude snadno vstávat a podobně. Krom toho je občasná změna polohy v posteli velmi důležitá pro zachování dobrého prokrvení a správného tvaru páteře.

Lepší polohovatelné rošty již nabízejí nastavení polohy ve třech či čtyřech krocích. Krom sklonu tak snadno nastavíte například podepření nohou, podporu krční páteře, snadný a pohodlný sed a podobně. Kombinace nastavení jsou skutečně široké.

Polohovat elektricky, nebo manuálně?

Jakmile se rozhodnete pro polohovatelný rošt, stojíte před další volbou: polohování manuální (mechanické), nebo motorové (automatické)?

Pro seniory, osoby po úrazu a osoby se sníženou pohyblivostí je automatické polohování roštu nutností. Pouhým stiskem tlačítka na ovladači si upravíte motorově polohovatelný rošt do polohy, ve které se můžete najíst, nebo snadno vstát.

Vše je velmi intuitivní a nanejvýš bezpečné. Motor je po provedení polohování odpojen od elektřiny. Nevzniká tak rušivé magnetické pole.

Manuálně polohovatelné rošty pak postačí lidem bez zdravotních komplikací, kteří postel nepotřebují nastavovat příliš často. I vám ovšem můžeme jen doporučit automaticky polohovatelné rošty. Zvláště pro ženy je jejich nastavení mnohem komfortnější.

Speciální rošty

Chcete pořídit do své postele rošt, avšak nechcete přijít o úložný prostor pod postelí? Není problém, v nabídce máme i rošty speciálně upravené pro použití s tímto typem postelí.

Nabízíme všechna standardní provedení roštů pro úložné prostory, od pevných až po elektricky polohovatelné.

Nabízíme také rošty se zvýšenou maximální nosností. Na rozdíl od standardních typů jsou tyto rošty vybaveny posílenými lamelami a snesou zátěž až do 180 kg. Výborně rozkládají hmotnost a pomáhají tak matraci. Zabraňují její deformaci, zvyšují životnost a také přispívají ke správné poloze vaší páteře.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.