Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Tvoříme Maxidomov

Jak rozvrhnout kuchyni a na co si dát pozor?

Co se vám vybaví, když se řekne kuchyň? Jídlo, harmonie, spokojenost a spousty jiných a jistě příjemných věcí. Není divu, protože kuchyně je srdcem domova. Chcete vědět, na co si dát pozor, a jak takový prostor rozvrhnout? Pokud ano, tak čtěte dále!

Proč je kuchyně brána jako nejdůležitější součást domova? Je to z toho důvodu, že v kuchyni provádíme mnoho aktivit od vaření, stravování, uklízení až po hovoření a spoustu jiných věcí, které spojují rodinu. Z toho důvodu je funkční a krásná kuchyně neodmyslitelná. Pokud nehledíme na design kuchyně, stanou se důležitým faktorem organizace a uspořádání tohoto prostoru. Jakožto lidé milující dobré jídlo a pohodu domácího prostředí, které podpoříte jak jinak, než správně navrženou a uspořádanou kuchyní, jsme pro vás připravili článek o tom, jak se vyhnout chyb při zařizování kuchyně a vytvořit tak praktický a elegantní design.

Kuchyňský trojúhelník, znáte jej?

Kuchyňský trojúhelník je odborníky označován v místech za dřezem, sporákem a lednicí. Tyto místa jsou označována za oblast největší aktivity, proto je důležité pečlivé plánování. 

Samozřejmě chápeme, že váš dřez musí být v těsné blízkosti vodovodního potrubí. Někdy je tento trojúhelník kvůli špatnému navržení dřezu ve špatné pozici. Pokud můžete, popřemýšlejte nad předěláním. Pokud to však není možné, udělejte to tak, aby byl dřez uprostřed, lednice vlevo a sporák vpravo.

Dávejte si pozor i na velikost tohoto trojúhelníku. Nezáleží na tom, jaký tvar má vaše kuchyně, snažte se, aby pracovní trojúhelník nebyl větší než tři metry nebo pět metrů. Jestliže by byl tento prostor menší, mohli byste být pod neustálým tlakem. Pokud je pro změnu prostor větší, mohla by být příprav jídla zbytečně únavná.

Neplýtvejte úložným prostorem! Využijte ho na maximum

Většinou se stává hledání úložného místa pro všechno velké kuchyňské náčiní či spotřebiče nadlidský úkol. Vestavěné skříně mohou být někdy velmi drahé a celková velikost prostoru může být omezená a nezahrnuje tak dostatečné úložiště. Ovšem, i u malých kuchyní se najde nevyužité místo, které byste měli využít pro inteligentní plánování kuchyně.

Pokud je vaše kuchyně malá, zvažte instalaci kuchyňské linky, která má horní skříňky přes celou zeď. Pod horní skříňky doporučujeme přidat poličku přes celou šíři skříněk, kam můžete umístit šálky a jiné předměty, které by mohly uvolnit místo v horních skříňkách. Nezapomínejte ani na nevyužitý prostor nad lednicí či digestoří. Takové nevyužité místo je přímo plýtváním úložným prostorem, který lze využít pro sezónní kuchyňské potřeby.

Nesprávné osvětlení

Další největší stížností na design kuchyně je špatné osvětlení. Kuchyně a obývací pokoj jsou dvě místnosti, ve kterých bychom měli mít správné osvětlení. Nejde totiž pouze o design a atmosféru, ale také o to, že v kuchyni každý den pracujete s ostrými předměty a jinými pomůckami, na které musíte dokonale vidět.

Jaké a kde je třeba umístit kuchyňské osvětlení?:

  • Hlavní světlo pro celou místnost. Momentálně hovoříme o teplém tónu stropního světla.
  • Osvětlení nad pracovní deskou.
  • Osvětlení sporáku a led světlo pod kuchyňskou linkou.

Přidáním světla nad všechny důležité oblasti, zajistíte kuchyni důležité osvětlení a také krásu a funkčnost prostoru. Popřemýšlejte nad nádhernými a designovými závěsnými stropními svítidly nad linku. Krásný větší lustr nad stůl a led osvětlení pod linku.

Nesprávný kuchyňský ostrov

O kuchyňském ostrovu většina z nás uvažuje jako o dalším možném úložném prostoru, pracovní desce a možnosti pro servírování jídel. Zřejmě vás ani nepřekvapí, že ostrovy zaberou nemalou část vaší kuchyně. Proto výběr nesprávného ostrovu může v kuchyni vyvolat velký zmatek a dokonce dokáže i znehodnotit prostor. Ostrov by měl být minimálně 1,5 metrů dlouhý a 70 cm široký. Záleží na vašem prostoru. Především berte v potaz to, že se musíte po kuchyni pohybovat s lehkostí. Odborníci na renovaci a vybavení kuchyně říkají, že pokud je vaše kuchyně méně jak tři metry široká a čtyři metry dlouhá, neměli byste ostrov využívat. 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.