Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Tvoříme Maxidomov

Podpořte osobnost dítěte a zajistěte jeho správný vývoj pěkným pokojem

Špatně vymalovaný pokoj a málo prostoru dokáže v dětské mysli napáchat víc škody než užitku. Barvy jsou zkrátka důležité. A v dětství jde v podstatě o nastavení člověka na zbytek života. Je třeba vnímat osobnost dítěte a podle toho se chovat.

Dítě je v rodině povětšinou středem vesmíru. Celý den se točí kolem něho. Odvést do školky, školy, odpoledne na karate a pak k babičce na večeři. Jsou však i klidné dny, kdy jsme s ním více doma. Tehdy i ono uvítá svůj osobní prostor, kde si může popustit uzdu fantazie anebo prostě jen odpočívat. Některé rádo kreslí, jiné listuje knihami a další si hodiny hraje s plyšáky a staví věže z kostek. Ke všem těmto činnostem potřebují svůj pokoj. Nezáleží, jestli v něm jsou sami anebo se sourozencem. Je však důležité, jak je vybaven.

Neochuzujte dítě o vaši pozornost ani o vlastní prostor

Často jde v bytech vidět, že dětský pokoj byl začleněn do nejmenší místnosti a obývací prostor do té největší. Jenže potomek potřebuje více prostoru ke hraní než dospělí ke sledování televize. Při stěhování a zařizování domova na to myslete. Co je skutečně důležité a co je jen zažitý stereotyp.

Zařízení a vybavení dětského pokoje velmi formuje dětskou psychiku a osobnost. Pokud není dobře uzpůsoben a neposkytuje to, co by měl, může být dítě pozadu v psychomotorickém vývoji. Je pak nesebevědomé, uzavírá se do sebe, kreslí pouze v rohu místnosti či sedí jen na židli na půl. Jeho osobnost může být potlačena.

Barva povzbuzuje i tlumí

Každý pokoj musí mít prostor na hraní, spaní, učení, tvoření a kvalitní úložný systém. Co se týká výběru barev na stěnách, nábytku a doplňcích je třeba brát v potaz samotné dítě. I proto by se pokoj měl v průběhu růstu dítěte přizpůsobovat a měnit, stejně jako se mění ono samo. Správný výběr dokáže dělat zázraky. Máte opravdu hyperaktivní dítě a v pokoji je velmi neklidné? Nejspíš to bude tou rudou stěnou, která mu vede kolem postele. Jak na to?

  • Barvy přírody modrá a zelená je vhodná především pro živé děti. Tyto barvy je dokážou trochu uklidnit, zatáhnout za brzdu. Není však dobré jimi vymalovat celý pokoj. Zvolte je spíše na doplňky, textilie. Takže modré závěsy, povlečení a jedna zelená stěna bude stačit
  • Červená, oranžová a žlutá je zcela nevhodná pro již živé děti. Naopak ty, které potřebují povzbudit a soustředit se ji uvítají. Opět platí, méně je více. Takže klidně zvolte žlutý koberec nebo nějakou pěknou komodu na hračky. Červené mohou být doplňky v podobě světel či polic na stěně. Oranžová také podporuje chuť k jídlu. Pokud máte doma nejedlíka, obklopte jej touto barvičkou. Pokud zvolíte kombinaci hlavní žluté a doplňkové modré budete symbolizovat nebe, tedy optimismus a pokoj bude skutečně veselý
  • Jsou barvy, které se do dětských pokojů moc nedoporučují. Jimiž jsou fialová a černá. Velmi výrazné, tmavé. Avšak je také známo, že černá upoutává pozornost kojence a fialová v odstínech lila krásně podpoří, třeba růžovou v pokoji pro princeznu

Další odstíny krásně doplní jakoukoliv hlavní barvu – šedá, hnědá, béžová apod. Nic se však nemá přehánět. Sytě růžový pokoj je stejně špatně jako čistě bílý bez jediné barvičky navíc. Méně je více.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.