Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Tvoříme Maxidomov

Málo místa není překážkou, využijte prostor na maximum

Málo místa není překážkou, využijte prostor na maximum

Ne každý má to štěstí, že může žít v rozsáhlém domě s mnoha metry podlahové plochy. Místnost dostatečně velká a světlá je tak pro mnohé pouhým snem. Realita je někde jinde. Panelákové byty, což je jedno z nejrozšířenějších možností vlastního bydlení. A jak všichni víme, byt o rozloze 70 m2 disponuje klasickým rozvržením 3+1.

Podle odborníků by každý člověk měl mít k dispozici aspoň 8 m2 vlastního prostoru. Jenže na takové rozloze bydlí většinou děti dvě. A musí se tam vměstnat stejný počet nábytku, jako do místnosti 4x4 m. Jak na to? Využijte každý maximum místa, co máte a volte chytře druh nábytku, který použijete.

První zařizování

Jak zařídit malý prostor tak, aby na něm bylo vše potřebné k životu, už víte. Nyní se zaměříme na malý byt. Ten nám poskytuje více možností a nápadů, vhodných k realizaci. Nemusíme se tolik omezovat a maximálně třídit věci, ale aby se nám v něm dobře žilo a volně "dýchalo" musíme ctít a dodržovat pravidla i pro něj.

  • Nafoukněte prostor aspoň opticky - K tomu vám hravě pomůže chytrá výmalba anebo použití pruhů na větší ploše. Kusový koberec v uvedeném designu roztáhne místnost do stran. Proužky lze použít i na polštářích, závěsech nebo dokonce celém nábytku, jako je potah sedací soupravy.

 

  • Barvy prostor podtrhnou - Při vybírání barev na stěnu je nutné být obezřetný. Vyvarujte se sytých tmavých barev a volte spíše tlumené světlé barvy. Ty pokoj projasní a provzdušní. Navíc světlá barva bude hezky odrážet sluneční paprsky. Při výběru více barev volte odstín tón v tónu. Tím nic nezkazíte. Dobrou zprávou je, že čistě bílá se opět vrací do módy.

 

  • Hromada smetí a binec - Není nic horšího než to, když už na tak malé pracovní ploše, je ještě hromada špinavého nádobí a dalších věcí, které do místnosti ani nepatří. Znáte to, když uklízíte a hrneček najdete i nahoře na skříni a knihu zapadnutou za postel? Jednoduchý trik, vám pomůže. Uklízejte každý den. Jedině tak na vás malý prostor nebude ještě více „padat“.

 

  • Uspořádejte bazar - Dostáváte ke každému svátku pohled od pratety a schováváte si jej na památku? Kolik krabic vám to už zabírá? Prohýbá se vaše knihovna pod tíhou knih a vy už v podstatě ani netušíte, co vše se na ní ukrývá? Je čas vše probrat a protřídit. Nelpěte na starých věcech. Ponechte si jen to, co skutečně použijete nebo k tomu máte silnou citovou hodnotu. Nikdo po vás nepožaduje, ať vyhodíte zlatý řetízek po mamince, ale třeba školní atlas s dob vašich studií určitě ano.

 

  • Nožky a nízká výška - Prostor se dá zařídit i tak, aby poskytl dostatek úložného místa, komfortu a posloužil ke všem funkcím k tomu určených a zároveň, aby nezabral moc místa. Zkuste místo vysokého „ušáku“ pořídit sofa na nožičkách se sklopnou částí. Nábytek s nožičkami působí lehčím dojmem. Navíc si pod ním můžete snáze uklidit.

 

  • Linie - Do kuchyňského koutu volte rovné dvířka skříněk bez zdobení a příkras. Čisté linie nejen v kuchyni rovněž napomáhají k provzdušnění místnosti.

  • Zrcadla kam se podíváš - Určitě jste už někdy slyšeli o triku se zrcadlem. Pokud ne, zbystřete. Nainstalujte zrcadla všude tam, kde bojujete s místem. Odraz v zrcadle totiž opticky místnost prodlouží a odrazem světla prosvětlí. Do menších pokojů se tak volí zrcadlové skříně a komody. Někdy však stačí jen lesklý nábytek či prosklené kousky dvířek.

 

  • Kam s tím - V malých prostorech se bojuje o každý centimetr místa. Využijte tedy každé možnosti a tam kde to půjde, vložte šuplík či přivrtejte polici. Úložného prostoru není nikdy dost. Dejte však pozor, abyste nezastavěli příliš plochy. Využijte chytrý nábytek. Rozkládací stůl, sedací souprava i s úložným prostorem, zabudovaný trezor ve stěně, tajná volná plocha pod podlahou nebo hluchý prostor za skříní a dveřmi. To vše se dá použít. Poukládejte vše do krabiček, dóz a sklenic. Tak vše bude působit upraveněji, než když to necháte ležet na hromadě. Navíc krabice na sebe můžete vrstvit.

Rozhodně se vyvarujte krátkým záclonám, vzorovaným kobercům po celé ploše místnosti, ubrusům na stolech a přeplněným parapetům.

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.