Patrová postel zajistí spánek všem dětem v domácnosti
Sandra Fránerová 04. 04. 2019
Patrová postel zajistí spánek všem dětem v domácnosti
Právě jste se dozvěděli tu radostnou zprávu, na kterou jste čekali celé dva roky. Čekáte miminko a za sedm měsíců, tu bude mezi vámi. Jenže v tu chvíli se zamyslíte, kam jej ve vašem dvoupokojovém bytě uložíte. Dokud bude malinké, místo ve vaší manželské posteli má zajištěné. Jenže všichni víme, že děti rostou rychlostí blesku a nároky na vlastní postel budou narůstat. Jak však vměstnat dvě děti do pokoje 2 x 3 m?
Lůžka můžete stavět nad sebe
Musíte je položit nad sebe, na patrovou postel. Skvěle totiž využije prostor a nezahltí tolik místa v místnosti. Tento způsob spaní vašich ratolestí se dá využít i pro další potomky. Na trhu je spousta modelů se třemi matracemi, různě poskládanými nad sebe ve všelijakých úrovních. Patrové postele jsou tedy pro dvě a více dětí.
Lidé si povětšinou pod názvem patrová postel představí starou zažitou klasiku. Dvě palandy. Dnešní nábytek je mnohem důmyslnější. Nabízí nejen kvalitní spaní, ale i úložný prostor či místo na šatní skříň nebo dokonce pracovní stůl. Takové vychytané záležitosti se vám budou jistě zamlouvat.
Málo se také ví, že vyvýšené postele využije i jedno dítě. Zvláště ti mladší budou nadšení, protože pod postelí vzniká prostor pro hraní. Ten můžete upravit a zatemnit látkou. A hned máte bunkr na schovávanou. Další možnosti, jak si vyhrát s bytovým textilem, se můžete dočíst v již vytvořeném článku.
Pamatujte na pravidla
Pro zajištění komfortu a kvality spánku je nutné dodržet určité normy.
1. První matrace by měla být min. 40 cm nad zemí. Je to kvůli dostatečnému proudění vzduchu a větrání. Jen tak nedáte prostor tvorbě plísním a přemnožení roztočů.
2. Poslední horní lůžko má být naopak v maximální výšce 155 cm nad podlahou. A prostor nad samotnou spací plochou min. 110 cm. I když je to v oblibě, neumisťujte postele pod šikminy nebo příliš nízké stropy. Dítě by se do postele muselo dostávat po kolenou.
3. Na horní palandu je nutné nějak vylézt. Buď jsou k dispozici schůdky, třeba se skrytými zabudovanými šuplíky, anebo je přidělán žebřík. Šířka těchto výstupních prvků musí mít 30 cm a více. Tak zajistíte hladký výstup i nástup.
4. Pamatujte na bezpečnost. Spadnou uprostřed noci ve spánku na tvrdou zem z výšky jednoho metru, by nepotěšila ani vás. Instalujte tedy proto vždy zábranu. A to i v případě studenta.
5. Vyberte kvalitní materiál. Tady se vyplatí si připlatit. Kvalitní smrkové, borovicové či dubové dřevo je základ. Je pevné, tvrdé a unese velkou zátěž.
6. Přemýšlejte do budoucnosti. Zapomeňte na malované postele s kreslenými postavičkami a volte radši neutrální vzhled. Je to proto, aby se děti nemusely časem stydět před svými pubertálními kamarády.
7. Velikost je dle zkušeností spousty uživatelů zvolit tu větší. Zpočátku se tam vaše ratolest ztratí, věčně malá však stále nebude. Klasika 90 x 200 cm anebo ještě lépe 120 x 200 cm je dobrá volba. Rozšířené lůžko poslouží jako příležitostný nocleh pro přespávající spolužačku.
8. Pokud skutečně bojujete s místem, zvolte možnost zasunutí třetí postele, pod první matraci.
Při zařizování dětského pokoje volte takový materiál, aby odpovídal věku dítěte. Dle norem se patrové postele prodávají pouze pro děti, které už mají povinnou školní docházku.