Vybíráme novou postel: jaký materiál a provedení zvolit (1/3)
Michal Doležal 01. 08. 2014
V této minisérii článků o výběru nové postele vás provedeme nabídkou materiálů. Vezmeme vás také do zákulisí truhlářské dílny a prozradíme vám o jednotlivých materiálech věci, které se v supermarketovém letáku rozhodně nedočtete. Věříme, že vám tyto informace velmi usnadní výběr postele, která vám bude dokonale vyhovovat a sloužit po mnoho let.
Nejprve se pojďme podívat obecně na nabídku materiálů, z nichž si můžete při nákupu postele vybírat. S volbou materiálu současně rozhodujete o mnohem více faktorech, než jen o vzhledu vaší budoucí postele. Mimo jiné také určujete její celkovou pevnost, životnost a v neposlední řadě dojem, jakým bude postel působit na vaše smysly každý večer i každé ráno.
Postele z masivního dřeva
Většině z vás jistě jako první vytane na mysli slovo „masiv“. O tom, že není masiv jako masiv, a že informace „postel vyrobená z masivu“ je sama o sobě zcela bezcenná, si povíme v následujícím díle článku: Vybíráme novou postel: není masiv jako masiv (2/3).
Kovové a kované postele
Naopak neprávem přehlíženým materiálem pro výrobu postele je kov. Sice zde platí, že dobré řemeslo je placeno zlatem, nicméně životnost železných postelí z dílen šikovných kovářů jde do desetiletí. Je tedy velmi pravděpodobné, že pokud si pořídíte některou z dražších kovaných postelí, vyspí se na ní pohodlně ještě děti vašich dětí.
Čalouněné postele
Provedením, které je na ústupu, avšak stále nabízí neoddiskutovatelné přednosti, jsou čalouněné postele. Tento sortiment se pak dále dělí na postele celočalouněné (s matrací coby pevnou součástí lůžka) a čalouněné postele s vloženou matrací (kterou lze kdykoliv vyjmout a vyměnit).
Úskalím a benefitům obou druhů se budeme (stejně jako kovovým postelím) podrobně věnovat v samostatném článku Vybíráme novou postel – speciál: čalouněné a kovové postele (3/3), neboť rozpoznat skutečnou kvalitu od laciného pozlátka je u těchto modelů skutečně nesnadným úkolem.
Dřevotřísku ani lamino ne!
Laminem a dřevotřískou se budeme zabývat jen okrajově. Postele z těchto materiálů spadají do nejnižší cenové kategorie, cenou však jejich pozitiva obvykle končí. Zřídka nabízí dostatečnou robustnost, stabilitu a kvalitní provedení, proto vám málokdy vydrží déle než po dobu zákonné záruky. V důsledku se tedy vůbec o výhodnou investici nejedná. Tyto postele pak mohou být dokonce zdraví nebezpečné – krom možnosti zborcení konstrukce hrozí také uvolňováním lepidel a klížidel, používaných při výrobě jejich materiálu.
Design postele není jen vzhled
Při výběru nové postele je vhodné věnovat velkou pozornost jejímu designu. A pozor: slovo „design“ neznamená jen vzhledové vlastnosti postele. Jedná se o komplexní soubor parametrů, podle nichž je postel navržena a které určují její vhodnost pro určité cílové skupiny.
Nabídka designových provedení je však velmi závislá na volbě materiálu. Zatímco klasický jedno- i dvojlůžka si vyberete jak v kovu, tak v čalouněném či masivním provedení, u méně typických designů máte největší šanci právě s masivním dřevem. V nabídce úložného prostoru zase vynikají čalouněné postele.
Klasická lůžka pro jednoho i pro pár
Nejprodávanějšími postelemi kupodivu nejsou tzv. jednolůžka, ale dvoulůžkové postele. Zatímco jednolůžko (postel s šířkou od 80 do 120 cm) je vhodné zejména pro menší děti, dospělí, dospívající i senioři rozhodně ocení spíše dvoulůžkovou postel (140 – 200 cm šířky). Více prostoru se totiž hodí, i pokud spáváte převážně sami. Pro pohodlné čtení, práci s notebookem nebo jen prosté povalování jsou zkrátka dvoulůžkové postele mnohem vhodnější.
Pomezí jedno- a dvoulůžka tvoří postele se šířkou právě 120 cm. Pro ně se vžil název „studentská dvoulůžka“ a jsou vhodné pro dospívající mládež. Na 120cm posteli se zvládnou vyspat i dva lidé, přesto si z pokoje neuzurpuje příliš prostoru.
Malý pokoj? Spěte ve výšce
Potýkáte-li se s malou podlahovou plochou pokoje a přesto si chcete dopřát komfortní dvoulůžko, řešením jsou pro vás zvýšené (patrové) postele. Krom klasické koncepce dvou souběžných lůžek umístěných nad sebou si dnes můžete vybrat z celé řady rohových či asymetrických designů.
Výborným řešením jsou také postele s užitným prostorem pod lůžkem – takzvané polopatro. Zatímco vyvýšené lůžko nabídne velkou plochu pro pohodlné spaní, prostor pod ním může zahrnovat úložné prostory, koutek na hraní či dokonce plnohodnotnou pracovnu.
Jak poznat solidně vyrobenou postel?
Jakmile najdete materiál a design, které se vám nejvíce zamlouvají, přichází na řadu ta obtížnější část: vybrat ze záplavy modelů opravdu kvalitně vyrobené postele. Větší šanci na úspěch máte u specializovaných prodejců. Ti nejlepší z nich pak dbají na to, aby jejich sortiment zahrnoval pouze konstrukčně odpovídající lůžka, za jejichž pevnost a stabilitu se mohou zaručit.
O bytelnosti rozhodují milimetry
Jedním z nejdůležitějších parametrů, určujících stabilitu, nosnost a odolnost (a samozřejmě také cenu) postele, je síla materiálu. Obzvláště to pak platí u postelí z masivního dřeva. Tloušťka dřevěné desky, z níž je postel vyrobena, musí činit minimálně 25 mm. Toto pravidlo se vztahuje jak na sílu bočnic postele, tak jejích čel a stranic.
Pouhé 3 milimetry, které výrobci ušetří jisté procento nákladů, se již značně projeví na celkové stabilitě postele i spolehlivosti jejích spojů. Časem pak tato úspora materiálu vyústí až k otravnému vrzání a vyklání postele. Nevěřte tedy prodejcům, kteří vám tvrdí, že 22mm materiál na postel bohatě stačí. Nestačí!
Ani tvrzení „nosnost postele určuje pouze rošt“ se nezakládá na pravdě. Aby postel mohla poskytnout naprostou stabilitu při maximální povolené zátěži, musí být bytelná jako celek. Poctiví prodejci vždy sílu materiálu uvádějí mezi ostatními parametry postele. Pokud si tento údaj nemůžete u postele dohledat, dejte od něj ruce pryč.
Například v nabídce specializovaného obchodu Maxi-Postele.cz se můžete snadno přesvědčit, že se v celém sortimentu nenajde jediná postel se silou materiálu >25 mm.
Co s povrchem postele?
U čalouněných lůžek je to snadné, povrchová úprava je tvořena potahem, který si vyberete ze vzorníku. O tom, jaký materiál zvolit a čeho se naopak vyvarovat si povíme v následujícím článku Vybíráme novou postel – speciál: čalouněné a kovové postele (3/3).
Kovové postele už nabízej větší variabilitu. Jejich povrch je obvykle ošetřován práškovou barvou, která se vypaluje v peci hned při výrobě. Výhodou této povrchové úpravy je velmi vysoká okolnost a barevná stálost. Veškerá prchavá činidla jsou z barvy odstraněna už při vypalování, čímž je zaručena naprostá zdravotní nezávadnost a nulový zápach. Další variantou jsou pak nástřiky barev a laků. Ty sice značně rozšiřují paletu odstínů, mohou však představovat problém pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou.
Povrch masivu – lak, olej nebo vosk?
Ještě komplikovanější je však volba povrchové úpravy masivního dřeva. Standardem dobrého prodejce je nabídnout zákazníkovi veškeré dostupné povrchové úpravy, které výrobce nabízí. Ty obvykle zahrnují několik odstínů lakování, velmi populární jsou pak odstíny inspirované přirozeným vzhledem dřevin – dubu, buku, olše, ořechu, mahagonu, …
Důležité však je složení samotného laku. Pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou je nezbytně nutné, aby byla postel ošetřena vodou ředitelným lakem. Speciálním lakem s atestací zdravotní nezávadnosti pro dětské hračky je pak nutné ošetřit dětské postýlky i lůžka pro menší děti.
Alternativou k lakování, která v posledních letech nabírá na popularitě, je napouštění dřeva přírodními oleji. Ty dřevo mohou tónovat do žádoucích odstínů, chrání jej proti vlhkosti, sesychání i stárnutí, přesto jej nechávají dýchat. Dojem z takto ošetřeného dřeva je pak docela jiný! Naši zákazníci rádi dosvědčí, že cítit v ložnici dotyk ryzí přírody je velmi uklidňující a příjemné.
Někde na půli cesty mezi lakem a olejem jsou pak přírodní vosky. Voskované masivní dřevo se udržuje snáze než to napuštěné olejem a skvěle odolává vlhkosti i sesychání. Přesto stále působí přirozeně, dýchá a uchovává si svou přírodní kresbu. U vosků se navíc můžete spolehnout na dokonalou zdravotní nezávadnost a ekologickou šetrnost – hlavními přísadami jsou včelí vosk a vosk karnaubský, získávaný z listů brazilské palmy.
O materiálu podrobněji v dalších článcích…
Tolik tedy k vašim možnostem volby materiálu postele a jeho zpracování. Pevně věříme, že tyto informace využijete při výběru kandidátů na svou vysněnou postel.
Pokud jste se přiklonili k výběru postele z masivního dřeva, rozhodně nepřehlédněte článek Vybíráme novou postel: není masiv jako masiv (2/3), kde se tomuto materiálu podíváme pořádně na zub.
A jestliže vás oslovily osobitější kovové či čalouněné postele, v článku Vybíráme novou postel – speciál: čalouněné a kovové postele (3/3) vám poradíme, jak si z tohoto atypického sortimentu vybrat ten nejkvalitnější kus.