Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Poradna

Vybíráme novou postel: není masiv jako masiv (2/3)

V druhém díle této minisérie, zaměřené na výběr správného materiálu nové postele, se podíváme na zub pojmu masiv. Prozradíme vám, co se za tímto pojmem skrývá, i jak výrazné rozdíly lze najít mezi jednotlivými druhy masivního dřeva.

Vybíráme novou postel: není masiv jako masiv (2/3)

Masivní postele, masivní nábytek, masivní podlahy – tato spojení nám evokují dojem něčeho solidního, co však vlastně onen masiv skutečně je? Masivní dřevo je materiálem získávaným z kmenů vzrostlých stromů, a to dle striktních podmínek, lišících se navíc pro každý druh dřeviny. Základní vlastností tedy je přírodní původ celého kusu materiálu – na rozdíl od lepeného dřeva či dřevotřísky.

Díky tomu máme masivního dřeva zcela odlišný dojem, než jaký v nás vzbuzují průmyslově vyráběné dřevěné materiály. Rozeznat jej můžete už jen po hmatu a po sluchu. Protože toto dřevo vzniká dle okolních podmínek a řídí se jen přírodními zákony, jeho hustota i vzhled jsou velmi nekonzistentní a proměnné. Vybrat z celého stromu to správné dřevo pro výrobu vaší postele je pak úkolem pro zkušeného truhláře.

Stále však mluvíme jen o charakteristice původu dřeva – tedy o tom, jak a kde vzniklo. „Masiv“ však není žádným konkrétním materiálem, ale spíše laciným marketingovým tahákem obchodních domů. Pro posouzení skutečných vlastností postele musíte vědět, z jakéhože stromu onen zmíněný masiv pochází. A zde se teprve začíná lámat chleba.

„Měkké a levné“ – proč neházet borovici a smrk do jednoho pytle

Mnoho našich zákazníků má tendenci dělit masivní dřevo na „měkké a levné = borovice a smrk“ a „drahé a odolné = buk a dub“. Skutečnost však zdaleka tak černobílá není. Rozdíl mezi tzv. tvrdými a měkkými dřevy v pevnosti či nosnosti není zdaleka tak markantní, jak se mnozí domnívají.

A navíc – borové a smrkové dřevo ve skutečnosti nesdílí o mnoho více, než nálepku nižší cenové kategorie. Z hlediska vzhledu i fyzikálních vlastností se jedná o velmi rozdílné materiály.

Postele z masivní borovice

Masivní dřevo z borovice patří k oblíbeným materiálům pro výrobu postelí napříč cenovými relacemi. Přestože je jako materiál poměrně levné, jeho precizní opracování vyžaduje velkou zručnost, pečlivost a zkušenosti.

Postel z masivní borovice

Výsledek však stojí za to. Borovice vyniká svou unikátní, velmi výraznou a propracovanou kresbou, ale také značnou sukovitostí. Je zcela na vašem vkusu, zda se vám tento vzhled zamlouvá. Sukovité dřevo může vadit v kombinaci s umělými materiály, zato však vyvolává dojem autentičnosti, patiny a nevšedního dojmu.

Toho se využívá například při výrobě postelí v rustikálním stylu, kde výrazná struktura a kresba borového masivu podtrhuje jedinečný vzhled nábytku. Borovice patří (vzhledem k vysokému obsahu pryskyřice) k poměrně obtížně mořitelným dřevům.

Zato nabízí unikátní přirozený odstín, který se s časem vybarví až do šedomodrého odstínu. Ten opět skvěle doplní kouzlo patiny rustikálních borových postelí. Toužíte-li po odlišné barvě borové postele, můžete si vybrat ze široké nabídky tónovaných laků či vosků. Nejběžnější odstíny jsou ty, které evokují dojem dražších dřevin: mahagonu, olše či třeba dubu.

Výhody postele z borového masivu

 • pružné, pevné a přitom cenově výhodné dřevo
 • unikátní barevnost, struktura a kresba dřeva
 • široká nabídka modelů napříč cenovými kategoriemi i rozměry
 • výborně odolává vlhku

Nevýhody postele z borového masivu

 • nesnadno se moří – nejčastěji nabízena v barvách blízko přírodnímu odstínu, nebo s tónovaným lakem

Od koho pořídit postel z borového masivu?

Dokonalé opracování masivního dřeva z borovice není snadné, proto dbejte na volbu kvalitního výrobce. Špičkovou jakost řemeslné práce zajistí zejména specializované truhlářské dílny, jako je například firma Magnat. Ta se zaměřuje právě na výrobu masivních borových postelí, které nabízejí nádech přírodní krásy a unikátní vzhled každého kusu.

Dalším osvědčeným výrobcem je pak společnost Drewmax, která borový masiv přetváří do podoby funkčních, elegantních a moderních postelí s přirozeným vzhledem dřeva.

Postel z masivního smrkuPostel z masivního smrku

Smrkový masiv je nejrozšířenějším materiálem pro konstrukci staveb i výrobu nábytku. Jde o lehký, pružný, houževnatý a cenově dostupný druh dřeva, který se snadno opracovává, moří a nabízí vynikající pevnost a nosnost.

Smrkové dřevo je oproti borovici méně sukovité a obsahuje nižší podíl pryskyřice. Jeho zpracování je proto snazší a lze u něj dosáhnout téměř dokonale hladkého povrchu. Díky tomu také bývá mořeno a lakováno do různých odstínů, evokujících dojem dražšího dřeva – dubu, buku či dokonce mahagonu. Oblíbené jsou rovněž různá celobarevná provedení.

Výsledkem je velmi široká paleta designových motivů, které dokážou zvýraznit (nebo naopak zcela potlačit) umírněnější kresbu a strukturu smrkového masivu. Postele ze smrku se tak skvěle uplatní v jakékoliv ložnici, nezávisle na stylu dalšího nábytku.

Výhody postele ze smrkového masivu

 • lehké, dostupné dřevo, snadno opracovatelné do mnoha podob
 • stálá barevnost, jemná kresba
 • široká škála odstínů, snadné moření, lakování i voskování
 • slušná nabídka rozměrů a provedení

Nevýhody postele ze smrkového masivu

 • nižší odolnost proti vlhkosti než u borovice
 • méně výrazná kresba a struktura dřeva

Od koho pořídit postel ze smrkového masivu?

Výroba kvalitních smrkových postelí vyžaduje zkušené ruce řemeslníka, ale především perfektně připravený materiál. Je tedy vhodné vybírat ze specializovaných výrobců, kteří mají bohaté zásoby správně proschlého a kvalitně ošetřeného smrkového dřeva.

Jedním z takových výrobců je společnost NISO Hulín, která produkuje ryze české smrkové postele. Díky odladěnému výrobnímu procesu a velké kapacitě linky nabídnou postele od firmy NISO Hulín nejen stálou a prvotřídní kvalitu, ale také velmi příjemnou „českou“ cenu.

Drahé a odolné – dub a buk nejsou jedinými materiály pro dražší postele

Nesporné kvality dubového a bukového dřeva určitě hájit nemusíme. Stačí se podívat na dochované kusy středověkého nábytku na jakémkoliv zámku či hradu. Přesto je dobré vědět, že tyto dva tvrdé a odolné materiály nejsou vaší jedinou volbou, když se rozhodnete investovat do dražší postele.

Z tuzemských materiálů si rozhodně zaslouží zmínku také olše. Přestože nepatří mezi nejtvrdší dřeva, využívá se pro výrobu špičkových designových postelí. Samotná tvrdost je totiž jen jednou z mnoha určujících vlastností, dle kterých si truhlář vybere pro svůj záměr to pravé dřevo. Olše na oplátku nabídne vynikající ohebnost, pružnost a nosnost.

Postel z masivního bukuPostel z masivního buku

Bukový masiv je v tuzemsku nejžádanějším materiálem pro výrobu prvotřídních postelí. Nabízí skvělou tvrdost, odolnost a také značnou hmotnost, která zaručí, že s bukovou postelí jen tak něco nehne. Na rozdíl od měkčích dřevin je možné bukové dřevo dokonale hladce opracovat.

Díky vysoké konstrukční pevnosti buku se mohou designéři pustit do odvážnějších návrhů. Bukové postele tak obvykle nabídnou pestřejší škálu designových linií, často také v kombinaci s dekorativními reliéfy a dalšími ozdobami. V bukovém masivu drží šrouby i čepy podstatně lépe než v měkčích dřevech, proto se můžete spolehnout na dlouhodobě perfektní stabilitu konstrukce bez viklání a vrzání.

Velkou výhodou je velmi světlý přirozený odstín buku, doplněný o jemnou kresbu. Díky tomu lze bukový masiv snadno lakovat, mořit a přetvářet tak jeho vzhled dle libosti zákazníka. Oblíbenými tóny laku pro bukové postele jsou zejména ořech, mahagon či třešeň. Buk je také výborným materiálem pro výrobu nábytku v rustikálním stylu.

Výhody postele z bukového masivu

 • vysoká pevnost, odolnost a hmotnost
 • světlý přirozený odstín, široká škála povrchových úprav
 • naprostá stabilita a tuhost spojů i po letech používání postele
 • širší nabídka designových vzorů
 • příjemná cena a velká rozsáhlá nabídka rozměrů i provedení

Nevýhody postele z bukového masivu

 • méně výrazný struktura a kresba dřeva

Od koho pořídit postel z bukového masivu?

Precizní výroba bukové postele, která vydrží po mnoho let, vyžaduje řadu znalostí, zkušeností a poctivé řemeslné práce. Je tedy radno kupovat postel z bukového masivu pouze od výrobců, kteří se specializují právě na toto odvětví.

Tuzemskou špičkou je společnost NISO Hulín, která se už mnoho let zabývá produkcí masivních postelí z buku. Sortiment firmy NISO Hulín v sobě kombinuje precizní řemeslné provedení, českou výrobu z prověřeného materiálu i zajímavý design. Přesto potěší velmi příznivou cenou!

Postel z masivní olšePostel z masivní olše

Olšové postele jsou určeny velmi náročným zákazníkům. Zejména pak těm, kteří si mimo dokonalé kvality provedení potrpí také na neotřelé a detailně propracované designérské návrhy. Olšový masiv totiž výrobcům otevírá možnosti jako žádné jiné dřevo.

Už bylo řečeno, že olše nepatří mezi nejtvrdší dřeviny. Nelze ji tedy zcela dokonale hladce opracovat, zato však vyniká houževnatostí, pružností a ohebností. A právě díky tomuto souboru vlastností lze olšový masiv přetavit do neuvěřitelných křivek, tvořících dokonale stylové postele.

Právě vzhled, barva a kresba jsou nejsilnějšími zbraněmi olšového dřeva. Postel z olšového masivu evokuje dojem kusu lesa, který někdo upravil pro pohodlný spánek. Díky přirozenému karamelovému odstínu a neuvěřitelně výrazné, nápadité kresbě dřeva si olšovou postel zaručeně nespletete. Efekt, který olše vyvolává, nelze napodobit a nikdy se neokouká.

Olšový masiv je však výhodný i po praktické stránce. Výborně reaguje na přírodní povrchové úpravy (přírodní oleje, voskování), je stálobarevný a snadno se udržuje. Je lehčí než borovice, proto je možné využívat u postelí rozsáhlejší masivní výplně. Není náchylný k sesychání a velmi dobře drží v místech spojů, proto se i u sebevýstřednějších konstrukcí můžete spolehnout na naprostou stabilitu.

Výhody postele z olšového masivu

 • krásný a nenapodobitelný vzhled, nápaditá kresba a karamelový přírodní odstín
 • dobrá ohebnost a možnost tvarování dřeva
 • velice příjemný a hřejivý povrch
 • naprostá stabilita a pevnost konstrukce

Nevýhody postele z olšového masivu

 • vyšší cena olšových postelí jako daň za exkluzivitu designu i materiálu

Od koho pořídit postel z olšového masivu?

Výrobce, kteří v Evropě dokázali precizně zvládnout výrobu špičkových olšových postelí, lze spočítat na jedné ruce. Pomyslnou korunu pak v tomto segmentu bezesporu nese společnost Mazzivo, jejíž stylové postele s velmi nápaditým designem si získaly oblibu celého kontinentu.

Mazzivo disponuje zázemím pro kompletní výrobu postele, a to od zpracování surového dřeva až po finalizaci povrchové úpravy. Celý výrobní proces podléhá přísné kontrole a mnoho kroků realizují zkušení řemeslníci ručně. Díky tomu je každý kus postele Mazzivo jedinečným originálem, nesoucím punc exkluzivity a nezaměnitelné preciznosti.

>>Další: Vybíráme novou postel – speciál: čalouněné a kovové postele (3/3)

<<Předchozí: Vybíráme novou postel: jaký materiál a provedení zvolit (1/3)

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.