Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Tvoříme Maxidomov

Jak zařídit pokoj podle dítěte a ne dle sebe

Dětský pokoj je místo, které zařizují rodiče. Často při tom myslí spíše na sebe a pak místnost neslouží tak, jak by měla. Jak se vyvarovat promítání svých snů a tužeb skrz své potomky? Jednoduše je pusťte ke slovu, vyslyšte a nechte si poradit od někoho, kdo tomu rozumí.

Děti jsou naše štěstí, smysl života a splněný sen. Často však do nich promítáme své cíle, které se nám osobně nepodařili splnit. Klademe na ně větší nároky, co se týká školy a vzdělání, chceme, aby v tom co dělají, excelovaly, ať už se to týká kroužku nebo sportu. Zkrátka a dobře, občas zapomínáme na jejich sny a tužby. Vybíráme jim oblečení, rozhodujeme, zda budou mít děvčata krátké vlasy anebo tradiční dlouhé a u kluků automaticky měsíc co měsíc chodíme na sestřih ke kadeřnici.

Naše rozhodnutí se promítá i do zařizování jejich pokojů. Dětský pokoj je dnes spíše vizí rodiče, než místem, ve kterém vyrůstá dítě. Jsme velmi ovlivněni médií a tím, co kolem sebe vidíme. Většinou je to spíše na škodu než k užitku. Doby, kdy se dětský pokoj zaplňoval nepotřebným nábytkem a moc se nehledělo na to, zda vyhovuje dětskému světu, jsou naštěstí pryč. Dnes je však opačný extrém, kdy příliš snahy a přemíra peněz může také uškodit.

Ten nejmenší pokoj stačí

Schválně se zeptejte v rodině a okolí, jak vypadal jejich dětský pokoj. V mnoha případech dostanete odpověď, že šlo o malý temný chladný pokoj, kde byla jen postel a stůl. Žádná veselá výmalba, malby na zdech, desénové prvky nebo sladění do dvou barev se nekonalo. Dnešní rodiče si uvědomují, že dítě ke svému rozvoji potřebuje odpovídající prostředí. Jenže jsou často limitování financemi. Jejich představy se ztotožňují s těmi, které vidí v televizních pořadech. Jenže v nich jsou nasazeni odborníci, bytový architekti a designéři, nemající žádný finanční strop. Zhotovené obnovené místnosti jsou tak pastvou pro oči. A to je tak všechno. Pokud byste se podívali pořádně, nenajdete úložný prostor, málo prostoru na hraní na zemi a neergonomická křesla.

Myslete na své děti

Dnešní pokojíčky jsou často vybaveny speciálním dětským nábytkem, který se snadno udržuje a je uzpůsoben dětským rozměrům. Rodiče dbají na nezávadnost, funkčnost a ergonomii sedacích souprav a židlí. Spíše pořizují věci nové, než z druhé ruky. Jen sociálně slabé rodiny stále jedou ve starém zajetém modelu. Nehodící se nábytek jinde v bytě umístí do pokoje dětí.

Mladí rodiče jsou ochotni utratit velké množství peněz, jen aby jejich ratolesti měli to nejlepší na trhu. Spoustu informací a inspirace najdou nejen na internetu a v televizi, ale i u svých přátel a rodiny. Jenže ne vše, co je psáno a zobrazeno, je správně. I oni by se měli poradit s odborníkem.

Pokud se podíváme na fakta, zjistíme, že většina rodičů, konzultuje zařizování pokoje se svými potomky. Pokud je to možné. Miminko nepopíše, že touží po jednorožci na stěně a stojanu na oblíbená autíčka. Rozhodně se vyplatí přání vyslyšet a aspoň částečně je promítnout do realizace.

Určitě to platí o věcech, které lze docela snadno změnit. Nábytek zvolte podle sebe. Ale výmalbu a doplňky nechte vybrat své mladší kopie.

Jak tedy zařídit dětský pokoj? Nesnažte se z něj udělat super moderní místo, plné drahých designových kousků, které nikdo neocení a snadno se rozbijí. Spíše volte chytré materiály a snažte se podpořit fantazii a správný rozvoj. Dbejte na to, aby byl pokoj čistý a nepřeplácaný. Protože je dokázáno, že vzorce naučené v dětství si sebou neseme celý život. Pokud dítě vyrůstá v pěkném prostředí, bude se o to snažit i v dospělosti a u svých vlastních potomků. A tak se předává povědomí o hezkém kvalitním životě.

 

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.