Nakupte ještě za 6 000 Kč a dopravu budete mít zdarma.

Tvoříme Maxidomov

Malá kuchyně: I úzký prostor jde zařídit

Láska prochází žaludkem. Jenže to jídlo musíte prvně připravit. Máte však k dispozici pouze malou, stísněnou tmavou plochu, ve které si nevidíte na prkýnko a při každém vysouvání šuplíku děláte úhybné manévry? Malá kuchyň nemusí být zlo. Jen je třeba ji správně navrhnout.

Ne každý má možnost spojit obývací pokoj s kuchyní. Jiní po tom ani netouží. Vadí jim hluk a pachy, které se pak vinou po celém bytě. Někdy to jinak nejde než naplno využít prostor, který je zkrátka k dispozici. A klidně to může být úzká chodba. Kde máte pocit, že se snad ani neotočíte. Jde to, jen musíte nad tím přemýšlet. Jde tu o logické plánování.

Rozbijte stísněný dojem kuchyně

Pokud nechcete, aby kuchyně působila jako katakomby, opticky narušte její linku. Nesmí působit stísněně. Kombinujte skříňky s policemi. Vtlačte doprostřed linky užší stůl pro dva, digestoř nebo něco podobně nápadného. Pokud už kuchyňskou linku máte, zkontrolujte že v případě varianty do oblíbeného tvaru U je mezi protilehlými skříňkami prostor aspoň 110 cm. Je to kvůli snadnému otáčení anebo v případě, kdy se míjíte s partnerem.

Hrajte si s barvami kuchyně

Jak je všeobecně známo, tmavá zmenšuje a zkracuje, světlá rozšiřuje. Využijte toho ve svůj prospěch. S různou sytostí barev si můžete pohrát na obkladu za linkou, na jednotlivých skříňkách a policích. Kratší stěna linky by tak měla být ve světlých barvách. Snažte se prostor opticky prodloužit a zvětšit. Tmavší odstíny zase naopak využijte na spodní části kuchyňské linky.

Pokud chcete skutečně stísněný prostor prodloužit, využijte podélných linek. Třeba na již zmíněném obkladu.

Lesk a světlo je důležitou součástí každé malé kuchyně

Víme, že třeba nejste fanda lesku, flitrů a třpytek. Ale tady to budete muset překousnout. Lesk totiž odráží světlo, stejně jako zrcadla. Takže zvolte povrch skříněk ve stylu lesku. Můžete mít lesklé doplňky, spotřebiče. Čím více třpytu tím lépe.

S tím jde ruku v ruce osvětlení. Zde s ním rozhodně nešetřete. Musíte vidět na práci, zvláště pod ruce, když budete krájet nožem. Volte několik typů osvětlení. Stropní, pod skříňkami, bodová. Oblíbené jsou LED pásky ze spodu kuchyňských skříněk či polic, které krásně osvětlují pracovní plochu.

Využijte každý centimetr kuchyně

Víme, že to bude znít možná divně, ale nechte si skříňky vytáhnout až ke stropu. Těch 15 cm navíc vám poskytne další místo navíc, kde můžete uložit ne tolik potřebné náčiní. Stejně by vás to nijak nezachránilo. A navíc vám nahoře nebude ulpívat mastnota.

Někdy i na úkor prostoru musíte přidat materiál.

Myslete na vnitřní uspořádání zásuvek a skříněk. Měli by poskytnout maximální úložný systém jaký jen je. Využívejte moderních technologií, systémů a instalujte je. Do rohu umístěte výsuvný systém, horní skříňky volte s výklopnými dvířky, zásuvky zase celo výsuvné. Dobrým trikem je i sklopná přídavná pracovní deska navíc. Ve chvílích, kdy potřebujete uválet těsto, postavit velký pekáč s husou nebo cokoliv jiného, oceníte to.

Zboží přidáno do oblíbených.

Zboží odebráno z oblíbených.