Obytný prostor spojený nebo oddělený?
Sandra Fránerová 22. 03. 2020
Při pomyšlení na místo, kde se setkáváte s potomky a partnerem, co si představíte? Nejspíše to bude obývací pokoj anebo kuchyně. Možná už máte tyto pokoje propojené, možná o tom teprve uvažujete. Co je pro vás lepší? Je nutné vzít v potaz běh vaší rodiny a všechny její členy. To by mělo rozhodnout o tom, jaký model vám vyhovuje.
Vybíráte byt či přestavujete původní interiér a neumíte se rozhodnout, zda obývací pokoj propojit s kuchyní anebo tyto dvě místnosti radši nechat odděleně? Nejjednodušší bude, když si napíšete všechna pro a proti. Dobré je, se zamyslet i nad svou rodinou a aktuální situací v ní. To vám pomůže v rozhodování. Časové vytížení všech členů způsobuje, že společný prostor je často jediným místem, kde se setkává celá rodina najednou. Jak jej správně využít?
Příznivci otevřeného prostoru hovoří o tom, že je příjemné být součástí rodinného dění. Osamocené otroctví už se nenosí. Zkrátka i ten kdo připravuje pohoštění, se účastní konverzace a má přehled o tom, co se kde děje. Může tak snáze reagovat na potřeby dětí a partnera, případně návštěvu. Denní děj tak probíhá plynule a všichni jsou jeho součástí.
Naopak odpůrci hovoří o tom, že hluk z kuchyně přehlušuje řeč, hry a další vzájemné činnosti probíhající v obytném prostoru obývacího pokoje. Vadí i pohled na špinavé nádobí. To však jednoduše vyřeší myčka. Vůně jídla je vítaná v kuchyni, při sledování důležitého programu v televizi může obtěžovat. Jak již bylo psané, vše má svá pro a proti.
Součást kuchyně a nábytek jako spojovací prvek
Propojení kuchyně s obývacím pokojem vždy vytvoří místo, kde se obě plochy střetávají. Může to být varný ostrůvek, jídelní stůl, barový pult apod. Místa, která slouží celé rodině.
1. U stolu děti píší úkoly a mají na dosah dospělého pro případnou pomoc. Jídelní stůl je dostatečně velký pro rozložení učebnic, sešitů a pomůcek.
2. Na baru se večer usadí unavení rodiče a trochu si oddechnou nad sklenkou dobré whiskey.
3. Varný ostrůvek umožňuje i při vaření pozorovat dění kolem. Batole nemůže nepozorovaně vylézt na stůl a starší děti nevytvoří tolik nepořádku.
Pokud chcete propojit pokoje pomocí jídelního setu, myslete na dostatečný volný prostor k pohybu kolem. Každý člověk by měl mít pro pohodlné stolování 60 x 40 cm na ploše desky stolu. Dalších cca 80 cm k dosunutí židle. Potřebujete tedy cca kolem 3 m2. Jestliže vám to pokoj neumožňuje, bude lepší tento nábytek umístit ke stěně.
Při zařizování obytných prostor, musíte mít na paměti důležité informace. Věk obyvatel bytu, počet návštěv rodiny, počet členů. To vše rozhoduje o tom, zda dva pokoje propojit či nikoliv. A také o tom, jaký nábytek a jak jej rozestavíte v pokoji.